Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak vybrat tu správnou podprsenku

11.5.2017
Foto: 123rf.com

Podprsenka patří k základním kouskům dámské garderoby, ale přesto si ji spousta žen neumí správně vybrat. Přinášíme pár rad, jak postupovat při hledání „nejlepší kamarádky“, která bude vaší oporou a nebude vás nijak trápit otlaky, ale zároveň udrží všechno potřebné na svém místě.

Nejčastější chyby

Největším hříchem je podprsenku nezkoušet. Pokud nemáte dostatek času, podprsenku si raději nekupujte. Udělejte si čas a v obchodě si podprsenku pořádně vyzkoušejte, klidně i několik kusů. Nosit ji budete vy, ne nepříjemná prodavačka.

Nepodceňujte se!

Dalším velkým přešlapem je volba příliš velkého obvodu a menšího košíčku. Malý košíček vám vykouzlí dvojitá prsa, která budou přetékat nejen nahoře, ale i po stranách. Velký obvod vám zase nezajistí potřebnou podporu, podprsenka poleze nahoru. Zapínání máte mít vodorovně na zádech a ne mezi lopatkami nebo dokonce někde u krku.

Rozpohybujte to                        

Mnoho žen si nevyzkouší podprsenku „v pohybu“. Nestačí si podprsenku nasadit, je potřeba si v ní sednout, zvednout ruce, povyskočit, předklonit se… prostě vyzkoušet všechny běžné denní pohyby. Pokud to uděláte, ihned odhalíte nevhodnosti daného kusu.

Jakou velikost mám?

Než se vydáte na nákupy, měla byste znát alespoň orientační velikost podprsenky. Orientační proto, že každý kus spodního prádla je jinak ušitý, stejně jako máme každá jiné tělo.

Velikost zjistíte tak, že si změříte obvod pod prsy. Metr musí být ve vodorovné poloze, utáhněte ho kolem zad a vydechněte. Takto naměříte první hodnotu, která vypovídá o obvodu podprsenky. Druhé číslo bude patřit velikosti košíčku. Dopracujete se k němu stejnou technikou. Metr držte vodorovně se zády, ale měřte v nejširším místě na prsou a metr nechejte volně, neutahujte. S naměřenými orientačními hodnotami (např. 86 cm a 101 cm) se vydejte do obchodu, případně si najděte nějakou tabulku k měření velikosti podprsenky na internetu (uvedený příklad odpovídá velikosti 85C). Počítejte také s elasticitou materiálu a uberte zhruba 5 cm u míry obvodu.

Jdete-li kupovat podprsenku, vezměte si s sebou třeba tílko nebo jiné upnuté triko a zkoušenou podprsenku vyzkoušejte i s ním. Otočte se bokem k zrcadlu, přechod mezi prsy a okrajem prádla by měl být plynulý a neměl by být vůbec vidět. Nikde nesmí nic tlačit a musí se vám dobře dýchat.

Správné zapínání

Podprsenku zapínejte vždy tak, aby byla co nejvolnější, tedy na poslední stupeň (ten, kterým podprsenka končí), případně na střední. Materiál bude povolovat a vy si ji tak v budoucnu budete moct utáhnout, případně i povolit.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Ramínka

Ramínka nesmí zanechávat červené rýhy nebo otlaky. Ramínka podprsenky drží jen asi 20 % váhy prsou, největší „nosnost“ má mít základ podprsenky. Proto je tedy tak důležité zvolit správný obvod. Zatěžkávací zkoušku proveďte rovnou v kabince, sundejte si ramínka, prádlo by nemělo výrazně klesnout.

Vykrojení podprsenky

Podprsenka musí přiléhat k tělu v oblasti ramenní jamky, což je často opomíjeno. Vykrojení podprsenky nesmí být široké ani úzké a má být prodloužením svalstva. Zkontrolujete to tak, že zvednete ruku a vykrojení (a také konec kostice) plynule přechází v podpaží a svalstvo paže. Opět by nemělo nikde nic přetékat a přebývat.

Pravidlo dvou prstů

A nezapomeňte na zlaté pravidlo dvou prstů. Pod ramínka, okraje podprsenky i pod obvod byste měla strčit právě dva prsty. Pokud se jich kamkoliv vejde více, je vám podprsenka velká, pokud se prsty nevejdou, je vám malá.

Péče o prádlo

Když už jste si našla a koupila svůj skvěle padnoucí kousek, neměla byste ho zanedbávat. Pokud podprsenky perete v pračce, vždy perte v košíku na prádlo. Ideální je však praní v ruce. Podprsenky nemáchejte v aviváži (ničí elasticitu vláken). Lehce promáčkněte a vytvarujte košíčky. Nikdy nesušte v sušičce, ale nechte volně uschnout přeloženou napůl, ne vyvěšenou za jednu stranu.

Markéta Jargusová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook