Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak správně vybrat záclony

23.1.2015
Foto: 123rf.com

To je oříšek, v němž nemá mnoho z nás jasno. Co si budeme povídat, ona je to tak trochu věda. Vědět, kolik metrů koupit a jaká záclona se kam hodí… Proto je potřeba mít představivost a cit. Poradíme vám, jak pro vaše okna vybrat ty nevhodnější záclony a na co všechno byste si měly při nákupu dávat pozor.

Dbát na výběr záclon se vyplatí

Výběru záclon věnujte maximální pozornost. Pamatujte na to, že po několik let budou součástí vnitřního zařízení bytu, ve kterém trávíte nejvíce času. Měly by s ním naprosto ladit. A co je nejdůležitější, měly by se líbit vám. Kupovat záclony jen proto, že jsou levné, aniž by se vám extra líbily, není moc výhodné.

Dbejte na to, aby záclony barevně ladily s typem interiéru a s vybavením místnosti (sedačkou, kobercem, barvou nábytku, podlahou). Neostýchejte se vzít si s sebou do prodejny fotografii místnosti nebo vzorek použitých látek v něm. V klidu je porovnejte s nabízenými barvami a vzory a beze všeho si nechte poradit od prodejce. Od toho tam přece je.

Kolik metrů na délku a na šířku                

Foto: klingel.cz

Foto: klingel.cz

Když máte vybráno, přichází na řadu otázka, kolik metrů vlastně budete potřebovat. Měla byste počítat minimálně s dvojnásobkem šíře okna. Nic se ovšem nestane, pokud se rozhodnete až pro trojnásobek. Záclona se sice prodraží, ale o to kvalitnější a hezčí bude výsledné řasení.

Důležité je také nezapomenout na přesah. Záclona by vždy měla být po obou stranách o 20 – 30 centimetrů širší, než je celé okno.

Rozmyslete se také, jak dlouhou záclonu vybrat. Změřte si délku od garnyže či kolejničky až k zemi. Dlouhé záclony vypadají velice elegantně. Zejména v obývacím pokoji a ložnici. Pokud byste ale chtěla výhled z okna na zahradu či ulici, pak raději zvolte variantu kratší. Nebo ještě lepší řešení – rolovací záclonu a její délku si dle potřeby upravujte.

Při rozhodování o délce ale mějte na paměti radiátory. Plánujete-li záclony až na zem, nezapomeňte, že v zimě vám budou zadržovat teplo proudící od topení.

Vyberte si mezi druhy záclon

Organza– elegantní, jemně splývavé, lehké a průhledné.

Batistové záclony – přírodní vzhled, plátnová vazba.

Hladké záclony – jednoduchý styl, hodí se ke vzorovaným závěsům.

Síťované záclony – prostý styl s vetkávanými hrubšími nitkami či jemnými proužky.

Vyšívané záclony – voál či jemnou síťovinu zdobí vyšívaný dolní okraj nebo pás v zácloně

přes celou její šířku.

Dětské záclony – vzorované, barevné, potištěné dětskými postavičkami a motivy.

Máte atypická okna?

Za zmínku také jistě stojí záclony na atypická okna, jako jsou půlkruhová, kruhová. To lze lehce vyřešit kolejničkami na záclony a odborným ušitím. Počítejte ovšem s tím, že jde o nadstandardní službu, za kterou si zřejmě budete muset připlatit. Na okna zkosená budou nejlepším řešením rolety na míru.

Pokud vůbec neovládáte šití nebo si prostě jen netroufnete na záclony, nechte si je raději odborně ušít od zkušených švadlen. Hodnota jejich pořízení se odvíjí zejména od kvality materiálu. Levnější voál seženete již za 150 korun, ale dražší můžete nakoupit i za 2000 korun za běžný metr.

Ať už si pro svá okna vyberete jakékoliv záclony, přeji vám, aby s nimi vaše bydlení dostalo zase nový rozměr.

Radka Çelik

 

 

 

 

 

 

DOPORUČUJEME

1 komentář

  1. Pingback: 9 tipů, jak si zútulnit bydlení | Království žen

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook