Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak správně pečovat o sportovní oblečení a odstranit zápach z bot

25.9.2016
Foto: 123rf.com

Aby vaše prádlo zůstalo dlouho krásné, kvalitní a nezměnilo barvu, je nutné se o něj dobře starat. Stejně tak je nutné věnovat důkladnou péči i sportovnímu oblečení, které je vyrobeno ze speciálních vláken. Jak se ale o sportovní trička, mikiny, šortky, legíny, kalhoty a další kousky sportovního oblečení starat, aby plnily svoji funkci, držely tvar, velikost i barvu co nejdéle? Tady je pár tipů.

 1. Vždy se řiďte štítky na oblečení. Je na nich uveden správný postup při praní i další manipulaci s oblečením. Některé oblečení je natolik choulostivé, že jej musíte prát v ruce, jiné můžete hodit do pračky, další nesmí být sušeno v sušičce. Proto si vždy udělejte hromádky i ze sportovního oblečení. Zde neplatí: všechno sportovní budu prát spolu.
 1. Na sportovní prádlo nepoužívejte aviváž. Nikdy. Ochudíte se možná o svou oblíbenou vůni, ale aspoň si nezničíte oblečení. Použijete-li na sportovní oblečení aviváž, pak se vám vlákna oblečení aviváží obalí a ucpou se póry tkaniny. Přestane být savá a ztratí svoji funkčnost a prodyšnost. Oblečení se tedy znehodnotí, což je při vysokých cenách sportovního oblečení nežádoucí.
 1. Dávejte si pozor, abyste na praní sportovního prádla nepoužívaly prací prostředky se změkčovadly, chlórem a bělidly. Na trhu existují speciální prací gely na sportovní prádlo, které jsou k vláknům šetrné, díky čemuž vám sportovní prádlo vydrží dlouho v perfektním stavu. Vhodný je prací prostředek s označením color nebo prostředek na jemné prádlo. Ideální teplota vody při praní je 30 stupňů. Oděvy perte otočené naruby a ihned po vyprání je pověste nebo dejte do sušičky.
 1. Sportovní prádlo se doporučuje sušit na volném vzduchu. Sušička je vhodná pouze pro oděvy, které mají sušičku povolenu na štítku. Oděv ovšem sušte na co nejnižší stupeň pro syntetiku.
 1. Výhodou sportovních oděvů je, že se nemusí žehlit, což ženy určitě ocení. Většina prádla to má také na štítku zakázáno. Pokud je však možné prádlo žehlit, zvolte ten nejnižší stupeň. Oděvy žehlete výhradně na rubu a vyhněte se nápisům, které jsou pogumované.
 1. Pokud jste oblečení extrémně propotily, pomůže jej před praním vymáchat v čisté vodě. Díky tomu se vám na oblečení nevytvoří žluté fleky, nezničí se barvy a předejdete načichnutí oblečení, kterého byste se potom už nezbavily. Namáčení však používejte pouze v extrémních případech. Jindy oblečení nepředmáčejte!

TIP: Jak odstranit zápach ze sportovních bot:

 • Vybírejte si prodyšné boty.
 • Po sportu nechte vždy boty dobře vyschnout.
 • Jednou za čas boty vyperte.
 • Noste kvalitní savé ponožky + s sebou mějte ponožky na převlečení.
 • Do bot přes noc vložte sáčky s čajem a nechte je nasát zápach.
 • Na zápach můžete vyzkoušet i roztok voda + citronová šťáva + ocet. Pomocí rozprašovače s ním vystříkejte boty. Nechte do rána působit.
 • Babskou radou je i využití kočičího steliva, které se vloží přes noc do bot a nasaje zápach.

Tereza Obořilová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook