Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak si vybrat správnou matraci, díl první

2.7.2015
Foto: prospanek.cz

Dobře zvolená matrace je nezbytnou součástí kvalitního spánku. V první části našeho rozhovoru s panem Viktorem Willantem ze společnosti ProSpánek a.s. se dozvíme, na co se při nákupu nové matrace zaměřit, proč děti potřebují jiný typ matrace než dospělí, a také si povíme, z jakých materiálů se matrace vyrábějí.

Nejprve si položme základní otázku. Jak velký vliv má správný výběr matrace na náš spánek a potažmo i zdraví?

S přihlédnutím k faktu, kolik času průměrně v posteli za život strávíme, je význam matrace bez nadsázky zásadní… Špatná matrace nám může způsobit nemalé bolesti, stejně tak správná matrace může řadu bolestí mírnit nebo je pomoct úplně odstranit. V každém případě má kvalitní spánek dopad na naši každodenní vitalitu a pohodu.

Podle jakých kritérií bychom si měli matraci vybírat?          

Při výběru matrace je potřeba zohlednit celou řadu kritérií – tělesné proporce, váhu, věk, zdravotní problémy, polohu, ve které spíme… Proto je dobré se při výběru matrace poradit s odborníkem. Neméně důležité také vždy je, jak vám matrace vyhovuje pocitově.

Liší se nějakým způsobem matrace pro děti od matrací, které jsou určeny pro dospělé?

Ano, liší. Matrace pro děti by neměly být členěny do anatomických zón, které jsou navrženy právě na dospělou postavu. Zároveň by měly mít dostatečnou tvrdost, která zabezpečí potřebnou oporu pro správný vývoj pohybového aparátu. Pro děti doporučujeme matrace z monobloku studené pěny střední a vyšší tuhosti. Matrace z paměťových pěn pro děti vhodné naopak nejsou.

Nejčastěji se setkáváme s rozdělením matrací na tvrdé a měkké. Lze říci, který druh je ze zdravotního hlediska vhodnější?

Matrace je především pocitová záležitost a otázka tuhosti je vždy individuální. Měkká matrace může být stejně vhodná jako tuhá. Proto je dobré při výběru vyzkoušet různé pocity a podle toho tuhost zvolit. Vybírat se dá také z matrací, které umožňují volbu tuhosti.

Při výběru matrace je velmi důležitý materiál, ze kterého je vyrobena. Jaké existují druhy a čím se od sebe liší?

Materiálů existuje skutečně celá řada, od latexových, pružinových, gelových až po ty pěnové. Z ortopedického hlediska jsou nejvhodnější matrace TEMPUR nebo podobné na bázi paměťových pěn. Moderní jsou nyní také hybridní matrace, které kombinují různé materiály a berou si z nich jejich nejlepší vlastnosti.  

Často se setkáváme s matracemi vyrobenými z tzv. líné pěny, která se přizpůsobí tělu. Je tento typ matrace vhodný i pro lidi, kteří trpí bolestmi zad?

Ano, matrace z viskoelastických pěn, také nazývaných líné nebo paměťové, jsou svými vlastnostmi ortopedicky nejvhodnější. Umí tělu poskytnout oporu, kde je potřeba, a jinde naopak zbytečně netlačí. Díky tomu se přizpůsobují tvaru těla a vytváří podmínky pro noc bez převalování a přehazování, které jsou předpokladem kvalitního spánku.  

Foto: prospanek.cz

Foto: prospanek.cz

Jaké typy matrace byste doporučil alergikům?

U alergiků je potřeba brát zvýšené ohledy především na hygienu matrace. Proto bych doporučil matraci ze studené nebo paměťové pěny s pratelným potahem nebo chráničem matrace. Zároveň je potřeba zajistit dobré odvětrání matrace a odvod vlhkosti, tady pomůže zejména postelový rošt, aby matrace „dýchala“.

Matraci jsme si už vybrali. Ale jak o ni správně pečovat? To se dozvíte v druhé části našeho rozhovoru s odborníkem na kvalitní spánek, s panem Viktorem Willantem.

Eva Korytářová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook