Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak si vybrat správnou matraci, díl druhý

8.7.2015
Foto: 123rf.com

V první části rozhovoru nám pan Viktor Willant ze společnosti ProSpánek a.s. poradil, na co bychom si při koupi nové matrace měli dávat pozor. Dnes si řekneme, s jakými typy matrací se u nás můžeme setkat, dozvíme se také, po jak dlouhé době je potřeba matraci vyměnit, a zjistíme, jak bychom o ni měli pečovat.

Říká se, že by si každý měl před samotnou koupí matraci nejprve vyzkoušet. Na druhou stranu, tělu nějakou dobu trvá, než si na novou matraci zvykne, tím spíš, když jsme například přešli z jednoho typu na druhý. Má taková zkouška vůbec smysl?

Zkouška samozřejmě smysl má. Matrace vám musí v první řadě vyhovovat pocitově a tady vám vyzkoušení hodně napoví. Je samozřejmě také dobré nechat si při výběru poradit a konzultovat ho s odborníkem. Zvykaní na novou matraci trvá zhruba 14 dní a následně případné obtíže odezní, pocit se ale nemění.  

Foto: prospanek.cz

Foto: prospanek.cz

Na jaké druhy matrací s ohledem na jejich rozměry můžeme na českém trhu narazit?

Dá se říct, že všichni výrobci na našem trhu nabízí širokou škálu rozměrů, ze které si vybere každý. Výjimkou nejsou ani atypické velikosti, které se vyrábí od rozměru 60 x 120 cm až po 220 x 220 cm. Někteří výrobci umí na zakázku vyrobit také matrace v podstatě libovolného tvaru.

Jaká je běžná životnost matrace?

Životnost matrace se hodně různí podle konstrukce a především kvality použitých materiálů, které obvykle odpovídá cena matrace. Levná matrace může mít životnost třeba jen rok, kvalitní matrace vám vydrží klidně patnáct let. Z hygienického hlediska je rozumná doba užívání matrace přibližně deset let.

Mnozí manželé řeší otázku, zda si pořídit na dvojlůžko jednu společnou matraci, nebo raději dvě samostatné. Co byste jim doporučil?

Tohle je opět hodně individuální. Pokud chtějí manželé každý jinou tuhost matrace, polohovací rošty nebo snazší přístup k úložnému prostoru, nezbude jim nic než zvolit dvě samostatné matrace. Pokud se rádi tulí a vadila by jim mezera mezi matracemi, můžou zvolit společnou matraci. Já osobně doporučuji dvě samostatné matrace, které jsou praktičtější také při výměně ložního povlečení, praní potahu apod.…

Nyní se společně podívejme na potahy. Na co bychom si při jejich výběru měli dát pozor?

V našich zeměpisných šířkách plní potah matrace spíše doplňkovou funkci, na rozdíl například od skandinávských zemí, kde spí přímo na potahu. Prvotní je hygienická funkce potahu a je dobré, aby potah napomáhal odvodu vlhkosti od těla a zároveň dobře větral a rychle schnul. V nabídce najdeme také různé doplňkové úpravy potahu, jako třeba aromaterapii, aloe vera, stříbro a uhlík v potahu apod., které nám spánek zpříjemní, ty už jsou ale jen přidanou hodnotou k hygienické funkci potahu.

Foto: prospanek.cz

Foto: prospanek.cz

Matraci i s potahem jsme si už vybrali. Nyní se nabízí otázka, jakým způsobem o ně pečovat? Jak často bychom měli prát potahy a po jaké době je vhodné matraci vyvětrat?

Potah matrace bychom měli prát zhruba každých 6 měsíců. Pokud používáme chránič matrace, pereme přímo ten a díky snazší manipulaci a údržbě můžeme prát častěji. Matrace je potřeba větrat pravidelně, nejlépe krátce každé ráno postele hned nezastýlat, aby se odpařila vlhkost nahromaděná během noci.

Měli bychom matraci obracet? Popř. jak často?                 

Matrace je samozřejmě možné otočit, buď vyměnit ložné plochy otočením spodní ložné plochy nahoru, nebo tam, kde to nelze (druhá ložná plocha má odlišnou profilaci, materiál, tuhost apod.…) otočit pouze prohozením hlavy s nohami. Otočit matraci doporučuji jednou za dobu její životnosti, tedy po pěti letech, pokud uvažujeme o životnosti 10 let.

Foto: prospanek.cz

Foto: prospanek.cz

Existují i ve světě matrací nějaké módní trendy?

Samozřejmě existují. Dříve byly hitem vodní matrace a postele. Ty vystřídaly pěnové matrace a paměťová pěna. Dnes jsou trendy matrace s tzv. pillow toppem, někdy nazývaným topper, nebo hybridní matrace, které v sobě kombinují různé materiály. Zajímavým trendem jsou také gelové pěny.

Panu Willantovi děkujeme za poskytnutí rozhovoru a přejeme mu mnoho úspěchů jak v profesním, tak i v osobním životě.

Eva Korytářová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook