Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak se zbavit molů

6.4.2016
Potravinářský mol

Po zimě se může stát, že se u vás v domácnosti znovu objeví potravinoví nebo šatní moli. Pokud se u vás doma vyskytnou a způsobují vám samé nepříjemnosti a problémy, zpozorněte! Máme pro vás rady a tipy, jak se tohoto nepříjemného hmyzu zbavit, a navíc – bez chemie.

Potravinový mol

Tento mol je větší než šatní a na křídlech má tmavé skvrny. Velmi mu chutnají sypké potraviny, konkrétně pak mouka, káva, cukr, těstoviny, ale i ořechy nebo cornflakes. Do domu se dostává zvenku, takže do kuchyně nebo spíže vám může klidně vletět oknem.

Jak se ho zbavit

 • Nejvhodnější způsob je kontrola potravin už při nákupu a následné uskladnění všech sypkých surovin v průhledných a hlavně dobře uzavíratelných dózách nebo sklenicích.
 • Pokud někde v potravinách tohoto mola najdete, celý sáček s potravinou vyhoďte.
 • Nekupujte zbytečně mnoho věcí do zásoby a pořiďte si jen věci pro aktuální spotřebu.
 • Nezapomeňte umýt skříně nebo dózy, kde jste moly našli. Velkým pomocníkem vám může být vysavač, díky kterému zbavíte málo viditelných vajíček i housenek.
 • V minulosti také pomáhalo, když se do spíže vložila miska s jablečným octem. Vůně jablek hmyz naláká, takže se v misce utopí.

Šatní mol

Tento mol je menší než potravinový a má stříbrná křídla. Ničí především naše oblečení, ložní prádlo i další kousky našeho šatníku. V kabátech, svetrech, ale i v dalším oblečení po něm zůstávají nepříjemné dírky a kolem prádelní skříně neustále létá a krouží parta jeho kamarádů. Mol šatní z oblečení získává keratin, který je především v bavlně.

Jak se ho zbavit

 • Šatní moli nemají v oblibě světlo, větrání a ruch, často se ukrývají ve tmě a vlhku. Nezapomeňte tedy čas od času šatník nejen protřídit, ale i provětrat.
 • Na moly také platí intenzivní vůně, i proto už naše babičky šily pytlíky, které plnily velmi aromatickými bylinkami. Tyto pytlíky vložte do skříně a pak už jen pozorujte stěhování drobných vetřelců.
 • Stejně jako vonné pytlíky funguje ve skříni i mýdlo. Mimo jiné pak také tabák, ten ale v oblečení příliš nevoní.
 • Za zkoušku stojí i tip s dřevem. Přineste si domů kousky cedrového dřeva a vložte je do skříně. Můžete je také zavěsit na ramínka.

Vonné bylinky

Dalšími pomůckami, které vám pomohou vystrnadit oba typy molů, jsou levandule, černý bez, jalovec, rozmarýn, pelyněk, chmel, hřebíček nebo citrónová kůra.

Ověřená rada

Spolehlivě pak funguje i směs z jednoho dílu melasy a dvou dílů octa. Působí jak na šatní, tak potravinové moly. Mimo jiné můžete použít i vůni skořice, která je pro moly také silná a nepříjemná.

Máte s moly zkušenosti? Jak se jich zbavujete?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

1 komentář

 1. Eva

  5.5.2016 at 12:00

  Zde http://homezin.cz/media/jak-se-zbavit-molu jsem se dočetla, že se dají koupit lapače molů. Nikdy jsem o tom neslyšela. Ani nevím jak to vypadá. Nevíte poradit, kde se to dá sehnat?

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook