Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak se stát vegetariánem

27.3.2017
Foto: 123rf.com

Vegetariánství není jen změna stravy, ale celková změna životního stylu. Vzdát se masa může být pro mnohé náročné a nepředstavitelné, ale tento krok s sebou přináší také množství výhod. Podívejte se na tyto výhody a další rady a tipy, jak se stát vegetariánem a žít zdravěji.

Těžké začátky

Prvním krokem je vaše rozhodnutí a také pevná vůle. Samozřejmě jsou lidé, pro které je vegetariánství něčím přirozeným, co mnohdy samo vyplyne z jejich života. Někteří lidé si však tímto krokem nejsou jistí a pro ně je vhodné začít pomalu. Málokdo dokáže přestat jíst maso ze dne na den. Zkuste se nejdříve masu vyhýbat obden, poté můžete interval bez masa prodlužovat, a uvidíte, jak se budete cítit. Postupně se tak můžete stát úplným vegetariánem a z jídelníčku vyřadit červené maso, drůbeží, všechny masné výrobky, salámy, párky, paštiky a další.

Nezapomínejte na pestrou stravu

Nemyslete si, že když se stanete vegetariánem, už budete denně obědvat jen smažený sýr. Uvědomte si, že se vám otvírá nová škála chutí a originálních receptů. V dnešní době existuje na trhu mnoho plnohodnotných náhrad masa, zařaďte do svého jídelníčku obiloviny, luštěniny, semínka, klíčky, ale také sóju, tofu, seitan, tempeh a další.

Změna ve vaření a v restauracích

S vegetariánstvím vás také čeká změna při přípravě jídel. Najděte si nové druhy koření, vyzkoušejte koriandr, kurkumu nebo také medvědí česnek. Díky množství koření a dalších surovin můžete vytvořit jakékoliv jídlo, na které jste byli zvyklí, i když bude bez masa. Dopřát si můžete i rajskou s knedlíkem, papriku naplníte místo masem sojovým granulátem, vyzkoušet můžete karbanátky z brokolice nebo seitanovou čínu. Budete mile překvapeni chutí a pro své tělo uděláte jen a jen dobře. Co se týče stravování v restauracích, v každé dobré restauraci vám dají klidně přílohu, grilovanou zeleninu, popřípadě jinou kombinaci jídla, kde nebude maso.

Na co si dát pozor

Možná vás od vegetariánství bude odrazovat partner, možná se setkáte s nepochopením rodiny, pokud je však vegetariánství vaše svobodná volba, nenechte se odradit. Zjistěte si informace o plnohodnotné stravě, vyzkoušejte různé náhrady masa a vyberete si tu, která vám nejvíc zachutná. Můžete svým blízkým připravit také vegetariánské jídlo a nechte je, ať vám řeknou, jak jim tento pokrm chutná. Možná se budete divit, že někteří masožravci ani nepoznají, že nejí maso.

Všeobecná doporučení

  • Rozhodně zvyšte příjem luštěnin. Zařaďte do svého jídelníčku cizrnu, fazole, čočku i hrách.
  • Nezapomínejte ani na ořechy, kterých byste měli denně konzumovat alespoň jednu hrst.
  • Říká se, že člověk není uzpůsoben k tomu, aby dokázal strávit maso. Sami si vyzkoušejte, co vám udělá týden bez masa s trávením. Možná se budete cítit lépe již za den nebo dva bez masa. A vegetariánství pro vás bude ideální volbou.
  • Vegetariánství je vaše volba, nikdy nikomu nemusíte vysvětlovat, proč jste se takhle rozhodli, a nemusíte se s ostatními hádat, že je to vaše věc. Nikomu vegetariánství nenařizujte a respektujte se s „masožravci“ navzájem.

Jak jste na tom vy? Líbí se vám vegetariánství? Jíte maso, nebo ne?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook