Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak se obléct na ples

11.2.2015
Foto: 123rf.com

Plesová sezona je v plném proudu. Šaty, boty, doplňky – buď sháníte jako divá, nebo patříte k těm šťastnějším, které již vše potřebné mají připraveno. Ale ani poctivky připravené s dostatečným předstihem nemusí mít vyhráno. On totiž není ples jako ples a urvat si ostudu z neznalosti etikety neprospěje nikomu z nás. Pokud stále váháte nad tím, co si vzít na sebe, abyste se neztrapnily, inspirujte se například v literatuře o etiketě odívání a chování na společenských akcích.

Ještě než se pustíte do vytváření večerní roby, srovnejte si v hlavě, na jaký typ události se chystáte. Vyjdete-li si v dlouhé večerní s rukavicemi vedle partnera ve smokingu například na ples hasičů, budete působit nevhodně. Naopak na akcích, kde je vyžadován tzv. dress code, tedy povinné oblečení, je vhodný oděv nutností. V opačném případě máte z ostudy kabát. Mějte na paměti nepsané pravidlo: být oblečen maximálně o jednu úroveň nad standardem konkrétní společenské akce.

Formální versus neformální                                        

Směrodatné by pro vás mělo být rozdělení na formální a neformální oblečení. Za neformální se považuje oblečení, které nosíte běžně ve volném čase nebo do práce. Každopádně z toho, co si oblečete na ples, by mělo být na první pohled patrné, že šaty jsou určené na výjimečnou událost.

Na formálnější plesy se považuje za velmi nevhodné přijít oděná do koktejlek, krátkých šatů ke kolenům. Podle etikety se tyto šaty hodí spíše na společensky méně významné akce. Hodláte-li navštívit honosnější ples, nálepku „nevhodné šaty“ si vyslouží také tzv. malé večerní v podobě pouzdrových šatů s délkou těsně pod kolena, bez rukávů, případně s krátkým rukávem.

V čem tedy na ples?

Nejlépe v dlouhých večerních společenských šatech. Zapomenout byste neměla na vhodné punčochy a malou kabelku – psaníčko. Boty můžou být dle etikety plné, případně i páskové. Obuv by vždy měla mít vysoký podpatek, přičemž výška nesmí majitelku omezovat při chůzi ani tanci. Letní sandálky a baleríny jsou sice pohodlné, ale moc parády s nimi na plese nenaděláte. Platí, že čím společensky důležitější akce, tím formálnější a tlumenější garderobu volit. Běžné plesové šaty mohou být naopak barevnější a můžete volit i nápaditější střihy.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Pokud k šatům zvolíte rukavice, sáhněte po těch delších a jednoduchých. Prsteny nechte doma, protože etiketa velí nosit prsteny pod rukavicemi. Naopak náramky na rukavicích. A další pravidlo k zapamatování: rukavice si nechte při pití, při jídle ale musí rukavičky dolů.

Ples je významná společenská událost, hodí se tedy šperky výrazné, štrasové, blyštivé. Prostě takové, které běžně nenosíte například k riflím. Velmi efektně vypadá tiára, čelenka. Budete zářit, pokud si vlasy vyčešete nahoru a ozdobíte právě čelenkou. Všechny šperky, náušnice, náhrdelníky, náramky i prsteny by spolu měly ladit. Na ples nenoste hodinky, veškerá snaha o dodržování etikety by pak byla marná. Na ples by měli muži i ženy dorazit v kabátu, nikoli v bundě.

Co obléct milému?

http://cz.123rf.com/

http://cz.123rf.com/

Když už jste jako ze škatulky a za dámu, byla by škoda, kdyby vám to partner zkazil.

Nutným minimem je oblek (bez proužků a vzorů) a kravata. Vyžaduje-li to typ společenské akce, pak smoking s motýlkem nebo žaket.

Na plese by měl mít muž vždy košili s dlouhým rukávem. Na méně formální akce se dnes běžně nosí košile různých barev i s krátkým rukávem, na honosnější plesy by muži měli oblékat pouze košili bílé barvy. Nátělník ale musí za každých okolností zůstat doma. Vysvětlete mu, že v sále plném lidí a při tanci mu bude teplo. Řeči o prosvítání si odpusťte, většině mužů stejně přijdou nepochopitelné.

Nutností v otázce pánské obuvi jsou společenské boty, lakýrky, s hodně přivřenýma očima také černé mokasíny. Nezapomeňte na černé vysoké ponožky. Přes čáru jsou pak tenisky, polobotky… a sandály k obleku snad nepřipustí žádná žena!

V neposlední řadě vždy dbejte na charakter akce a podle ní se oblékejte. Pokud budete dodržovat byť jen základní pravidla etikety, nemůžete šlápnout ve volbě oblečení vedle.

Na závěr ještě jedno pravidlo: z plesu bychom měli odcházet tak, jak jsme na něj přišli, tedy dokonale upraveni. Ovšem dodržet toto pravidlo bývá někdy dost těžké…

Markéta Jargusová

DOPORUČUJEME

1 komentář

  1. Denisa

    29.7.2015 at 9:55

    Pokud si to vyloženě etiketa nevyžaduje tak já osobně vybírám krátké společenské šaty, které nejsou sice na každou společenskou událost ideální, ale já je mám ráda.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook