Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak může stres ovlivnit zdraví člověka a jak se s ním vypořádat

13.4.2016
Stres

Stres je jedním z nejčastějších problémů, který postihuje téměř všechny osoby ve společnosti. Je to zapříčiněno především uspěchaným životním stylem, nedostatkem odpočinku a také tím, že lidé zkrátka neumí „vypnout“. Neustále přemýšlí nad starostmi všedního dne a takový způsob života se samozřejmě dříve či později podepíše na zdraví i sebeodolnějšího jedince. Jak se tomu bránit?

JAK SE STRES PROJEVUJE

Stres je velice zákeřným problémem, jde ale o obrannou reakci našeho organismu, pokud je delší dobu vystaven nějakým náročným podmínkám. Náročnými podmínkami se rozumí například závažnější starosti s dětmi, které musíme řešit, vyčerpávající práce, těžká životní situace apod. Příčin, z jakých může stres vzniknout, je opravdu mnoho. U někoho se stres může projevit i kvůli naprosto banálním věcem, které mu dělají starosti, protože si je v hlavě neustále promítá, čímž z původní malichernosti vytvoří velice závažný problém.

Fyzické reakce na stres

Lidé ve stresu například přehnaně reagují na prudké světlo, nebo na nadměrný hluk. Jejich smysly jsou totiž jakoby „obnažené,“ a proto vše vnímají v mnohem větších měřítkách než obvykle.

Dalšími projevy je například slabost, únava, nízká nebo vysoká teplota, zpocené ruce, u žen zpožděná menstruace, padání vlasů, zhoršená pleť, brnění či píchání v končetinách, snížení imunity a v důsledku toho častá onemocnění. Tyto faktory nám předznamenávají, že je náš organismus vyčerpaný. Nikdy totiž nezapomínejme, že mozek a náš organismus jdou ruku v ruce. Proto, když nás deptají chmurné myšlenky, nedivme se, že se z toho cítíme špatně nejenom na duši, ale i na těle.

Psychické reakce na stres

K psychickým reakcím na stres patří zejména úzkost a deprese. Úzkost se projevuje často tíživým tlakem na hrudi, kvůli které se lidé nemohou pořádně nadechnout. To vše je zapříčiněno nezkrotnou panikou a strachem.

Jestliže stres vede k vyšším psychickým nebo fyzickým výkonům, poté mluvíme o eustresu. Tento druh stresu však není vůbec na škodu, jelikož patří k hlavním motivačním prvkům, které vedou například k lepšímu učení. Pokud však stres působí příliš dlouho, může vzniknout tzv. distres, který zapříčiňuje již zmíněné úzkostné nebo depresivní chování.

JAK SE VYPOŘÁDAT SE STRESEM

Dostatek spánku

Spánek

Foto: 123rf.com

Pokud víte, že jste ve stresu, nebo k němu již delší dobu spějete, nezapomeňte spát alespoň 8 hodin denně. Pokud vás stres mučí natolik, že nedokážete normálně usnout, pokuste se před spaním příjemně pobavit s partnerem či s kamarádkou po telefonu. Tím přijdete na jiné myšlenky, bude vám lehčeji na duši a usnete jako mávnutím kouzelného proutku.

Další tipy, jak si zajistit klidný spánek, najdete zde: http://kralovstvizen.cz/9-veci-ktere-delat-pred-spanim-abyste-si-skutecne-odpocali/.

 Žijte s nadhledem

Zamyslete se nad tím, kolik věcí vás neustále trápí. Určitě si uvědomíte, že to jsou kolikrát i opravdové maličkosti, které se však v doprovodu dalších starostí mnohonásobně zvětšují. Proto se pokuste některé věci vůbec neřešit a nelámat si s nimi hlavu. Všechno vždycky nějak dopadne a vždy je potřeba myslet spíše pozitivně než negativně. Raději si z problémů dělejte legraci, berte život s nadhledem a každý den si uvědomujte, že život je vážně jenom jeden!

Správná životospráva

Neodmyslitelným pomocníkem při odbourání stresu je rozhodně i správná životospráva. Choďte spát co možná nejpravidelněji, snídejte, obědvejte i večeřte v přibližně stejnou dobu a snažte se nejíst tučná jídla. Do svého jídelníčku zařaďte více vitamínů a pijte minimálně dva litry čisté vody za den.Sport a dostatek odpočinku

Velmi prospěšným lékem proti stresu je také sport. Můžete si jít zaběhat nebo zajít do posilovny a veškerou negativní energii tak ze sebe vybít. Samozřejmě nezapomeňte také dostatečně odpočívat a relaxovat.

Také vás trápí stres? Máte nějaké vlastní rady a triky, jak se s ním zdárně vypořádat?

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook