Geloren - kloubní výživa pro psy

Jak může jídlo zvednout vaši náladu?

22.9.2017
Foto: 123rf.com

Zdravá výživa společně s fyzickou aktivitou mají nepopiratelný vliv na naše duševní zdraví. To, jak se staráte o svou fyzickou stránku, se projeví na vaší psychice i na zvládání stresu. Proto si pečlivě hlídejte to, co jíte, abyste se trvale udržovala ve správné duševní i fyzické kondici.

Nezapomínejte, že jste to, co jíte

Tato fráze se může zdát jako velké klišé, ale je to skutečně tak. Když se podíváte na tlustého člověka, který se sotva vejde do dveří, všem je jasné, že jí mnohem více než 50kilogramová modelka s pevným zadkem. Je pochopitelné, že hubená manekýnka bude mít i mnohem větší sociální úspěch než tlouštík, který za svou lenivost a chuť k jídlu sklidí spíše kritiku. Kdo z nich tedy bude mít vyšší sebevědomí, bude průbojnější, sám se sebou spokojenější a celkově vyrovnanější? Myslím, že odpověď je jasná… Nehledě na to, že zdravý životní styl může zamezit vzniku řady civilizačních chorob, které pocházejí právě z nezdravého jídla.

Jak jíst zdravě?

Jíst zdravě není žádná věda, avšak je potřeba dodržovat několik pravidel:

Pijte dostatečné množství tekutin

Voda pomáhá tělu odplavovat škodlivé látky, a proto byste měla celý den pravidelně popíjet, nejlépe čistou přefiltrovanou vodu z kohoutku. Dejte si pozor na skutečnost, že káva, silný černý a zelený čaj se nepočítají, protože naopak přispívají k odvodňování organismu.

Zajistěte si dostatečný příjem zdravých tuků

Zdravé tuky jsou pro náš organismus velmi důležité, obsahují totiž dostatek omega-3 a omega-6 mastných kyselin. V každodenní stravě chybí zejména omega-3 mastné kyseliny, jejichž nedostatek může způsobit zácpu, bolesti kloubů, suchou pokožku a únavu. Nejvíce omega-3 mastných kyselin obsahují například mořské ryby, lněná semínka či vlašské ořechy.

Nepřejídejte se

Jezte do polosyta a pijte do polopita. Přeplněný žaludek způsobuje, že se cítíme unavení a bez energie, a tím pádem strádá i naše psychické zdraví. Každodenní přejídání způsobuje podrážděnost, nechuť k fyzické aktivitě a v neposlední řadě i obezitu. Raději jezte málo a častěji.

Udržujte si svou hladinku serotoninu

Serotonin, jak známo, je hormon dobré nálady. Jeho nedostatek způsobuje poruchy spánku, podrážděnost a psychickou rozkolísanost. Mozek produkuje serotonin z tryptofanu, což je aminokyselina, která se do těla dostává potravou. Tryptofan obsahují například banány, avokádo, krůtí maso, losos, luštěniny, švestky, rajčata, ořechy či listová zelenina.

 Nezapomínejte na komplexní sacharidy

Příjem jednoduchých sacharidů, obsažených v pečivu, bílé rýži či těstovinách, by se měl snížit. Naopak komplexní sacharidy jsou pro náš organismus velmi prospěšné a nacházejí se zejména v celozrnných těstovinách, tmavé rýži, celozrnném pečivu či v luštěninách. Komplexní sacharidy se totiž do těla vstřebávají pomaleji a nemáte po nich tak brzy hlad.

Svůj jídelníček asi nezměníte ze dne na den, ale každá snaha se počítá! Vaše duševní i fyzické zdraví za to přeci stojí, ne?

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook