Geloren - kloubní výživa pro psy

Ideál krásy v proměnách: Jak se vyvíjela móda za posledních 100 let v Íránu?

4.4.2015
Foto: 123rf.com

Jednou z možností, jak vyjádřit svou osobnost, je naše image. Způsob, jakým se oblékáme, líčíme nebo češeme, o nás mnohé vypovídá, a nemalý vliv na nás mají také aktuální trendy. V minulém díle naší minisérie o proměnách ideálu krásy jsme si představili módní vlny, jež za posledních 100 let ovládly Spojené státy, dnes se podrobněji podíváme, jakými změnami vizáže si prošly íránské ženy v rozmezí let 1910 až 2010.

Spousta stylingů je spojená s nošením šátku. Ten nesměl chybět ženám v první dekádě dvacátého století, jež kromě decentního líčení preferovaly také srostlé obočí. Dvacátá léta očividně přivedla do módy nejen pinzetu, ale také výraznější rtěnky. O deset let později byl šátek nahrazen elegantním kloboučkem a ve čtyřicátých letech pokrývka hlavy zmizela úplně. Místo toho v Íránu vládla móda nápadně namalovaných očí a rtů.

I v padesátých letech mohly místní ženy stále ukazovat světu své vlasy, jež si natáčely do velkých, nadýchaných vln, a následně si je pak spínaly do uhlazených účesů. Možnost podléhat módním trendům bez potřeby zakrývat si své vlasy si Iráčanky užily ještě po dobu následujících dvou desetiletí. Velký zlom přišel v osmdesátých letech, kdy se ženy musely zcela zahalit do čádoru, který odhaloval jen jejich nenalíčenou tvář. Devadesátá léta přinesla menší úlevu, kdy si mohly místo čádoru vzít i dlouhý kabát s barevným šátkem nebo závojem, jež se nosí dodnes.

Jak se vám líbí průřez íránskou módou? Zaujal vás některý styling?

Eva Korytářová

DOPORUČUJEME

3 komentáře

 1. Teeereeez

  5.4.2015 at 16:21

  Mě by teda dost zajímalo, jak došlo k tomu zahalení v 80. letech. Čím to? Do té doby jejich móda vypadala úplně normálně…

 2. Emma

  6.4.2015 at 21:38

  Ke změnám došlo kvůli islamizaci Íránu, která trvala do počátku osmdesátých let. Více zde (íránská islámská revoluce): http://cs.wikipedia.org/wiki/%C3%8Dr%C3%A1nsk%C3%A1_isl%C3%A1msk%C3%A1_revoluce

 3. Hana

  11.6.2015 at 9:35

  Považuji dokument za velmi zjednodušený a zkreslený.To,co je možné vidět v konci videa je skutečně výjímkou, toto zahalení se možná uplatňuje v hlavním městě. V celém Íránu určitě ne. Uvolnění od zahalení skutečně i v Íránu došlo od první poloviny minulého století a po revoluci se opět zpřísnil pohled na zahalení. Írán jde cestou šíjitského islámu a většinově se používá čádor, stejně jako v jižní části Iráku. Letos jsem právě v Iráku potkala mnoho Íránek, pominu-li, že Íránky,peršanky,jsou velmi krásné ženy, a ani jedna neměla typ hidžábu z konce videa. Má druhá maminka a její sestry byly v září v Íránu na dovolené (ano, muslimky svobodně cestují bez mužů) v oblasti Teheránu a měst Qom (kde máme několik příbuzných), Hamedam a Behbahan a na fotkách jsem bez čádoru nikoho neviděla. Pouze zmiňovaly „nový Teherán, kde je „všechno možné.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook