Geloren - kloubní výživa pro psy

Ideál krásy v proměnách: Jak se vyvíjela móda za posledních 100 let v Indii?

14.6.2015
Foto: youtube.com

V rámci dnešního výletu za ideálem krásy navštívíme druhý nejlidnatější stát světa, Indii. Jaké módní vlny se v letech 1910 až 2010 vystřídaly v této starobylé zemi?

Ve jménu přirozeného líčení se nesla móda v letech 1910 až 1919. Ženy nosily jednoduše svázané vlasy, které ukrývaly pod barevnými, hedvábnými šátky a poslední články prstů si namáčely do henny. Během dvacátých let si Indky česaly vlasy do copu, jenž si omotaly okolo hlavy, a na jejich tváři se objevily decentní stíny v kombinaci s výraznou, tmavě růžovou rtěnkou. Na čele mezi obočím nesměla chybět maličká stříbrná slzička, nosily se také nápadné náušnice. O deset let později si ženy na hlavě vytvářely jednoduchý drdol s pěšinkou uprostřed, který skrývaly pod hedvábnými šátky. Oči působily nenalíčeným dojmem a i rtěnky používaly méně výrazné. Celkový dojem dokreslil zlatý kroužek v nosu, zdobení mezi obočím a dlouhé zlaté náušnice. Čtyřicátá léta přivedla do módy vlnité vlasy kratšího střihu, jež byly překryty barevným šátkem, jemné líčení očí a tmavě růžovou rtěnku. Z čela naopak zmizelo zdobení. Další dekáda Indky zbavila šátku, vlasy si však stále vlnily a rty se opět vrátily k přirozenějšímu odstínu. Do kurzu se také dostává červená tečka na čele bindi.

Šedesátky přinášejí jako v jiných zemích éru kočičích očí, rty si Indky malují perleťovými rtěnkami a na hlavě si vytváří vyčesané účesy s dlouhým ohonem. Mezi obočím nesmí chybět slza, ruce zdobí pruhy a kolečka namalovaná hennou. Další desetiletí jsou „in“ vlasy ve stylu skupiny ABBA, kouřové stíny a růžová rtěnka. Z čela se zase vytratilo bindi. Disco osmdesátky se podepsaly i na výrazném líčení, devadesátým létům vládly složitější vyčesané účesy, zlatá ozdůbka nalepená mezi obočím a rudé rtíky. Na přelomu tisíciletí se indické krásky malovaly perleťovými líčidly, nesměly chybět ani výrazné šperky. Poslední dekádě vládně přirozené, decentní líčení s důrazem na husté, dlouhé řasy a bezchybnou pleť. Na čele opět září stříbrná slzička a ruce si Indky zdobí složitými krajkami nakreslenými hennou.

Zaujal vás některý Trishin look?                        

Eva Korytářová

 

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook