Geloren - kloubní výživa pro psy

Domácí prostředky, které vám ulehčí vánoční úklid

11.12.2016
Foto: 123rf.com

Vánoce se pomalu blíží a s nimi se hlásí o slovo i nepříjemná povinnost – předvánoční úklid aneb generálka celého domu. Ideální radou je, abyste to s úklidem nepřeháněla a raději se věnovala dětem, zimnímu spánku a sama sobě… Ovšem věřím, že žádná z nás úklidu neodolá, ať už kvůli pečlivé tchýni, pořádnému partnerovi nebo kvůli sobě. Co si jej tedy alespoň ulehčit? Zapomeňte však na drahé chemické prostředky, použijte to, co máte doma!

1) Brambory            

Syrovou oloupanou bramborou skvěle očistíte materiály, jako jsou plyš, jemné látky a dřevěný nábytek. Stačí místo přejíždět a po uschnutí setřít suchým hadrem. Vodou z uvařených brambor můžete umýt podlahu a vařenými slupkami od brambor dokonale vyčistíte sklenice od červeného vína.

2) Vajíčka

Vaječným bílkem perfektně očistíte umělou hmotu a plasty. Stačí z bílků ušlehat sníh a poté jej rozetřít na špinavá místa. Následně stačí nechat uschnout a opět přetřít suchým hadříkem. Bílkem vyčistíte i dřevěný nábytek. Stačí k němu přidat trochu teplé vody a dřevo se bude lesknout jako nové.

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

3) Sůl

Sůl vám dokáže vydezinfikovat například prkénko na krájení, zbavit mycí houbu nečistot nebo dokonale omýt zeleninu a ovoce. Stačí do studené vody přimíchat tři lžíce soli a do tohoto roztoku prkénko, houbu nebo ovoce a zeleninu ponořit. Po 30 minutách můžete vytáhnout a otřít.

4) Citron

Citron dokáže vyčistit mikrovlnnou troubu nebo krásně provonět ledničku. Do mikrovlnky dejte ohřívat na několik minut citrónovou šťávu a poté mokrou houbičkou otřete stěny. Spotřebič bude jako nový. Citrónovou šťávou můžete umýt i ledničku. Pro zbavení nepříjemného pachu ledničky stačí, když do ní vložíte polovinu citrónu nebo jablka.

5) Káva

Pokud chcete rychle a účinně odstranit nepříjemný zápach ve sklepě nebo ve skříni, použijte kávovou sedlinu. Kávová sedlina musí být suchá. Dokáže vás zbavit i zápachu z ryb nebo česneku. A navíc, když kávovou sedlinu přidáte do vody a namočíte si do ní ruce, zbaví je veškerých nečistot.

Vyrobte si doma sama

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Aviváž

Domácí aviváž, která vaše prádlo krásně provoní, si můžete vytvořit velmi snadno. Smíchejte citrónovou šťávu ze 3 citronů, lžíci jedlé sody a půl deci vody. Tuto aviváž pak můžete použít při máchání prádla.

Univerzální čistič

Stačí, když do nádoby vlijete 2 litry teplé vody a přidáte k ní 2 lžíce jedlé sody. Poté si v jiné nádobě rozmíchejte lžící octa a lžící esenciálního oleje. Můžete použít například citrónový, borovicový, pomerančový nebo skořicový. Ocet s olejem po rozmíchání přidejte do vody se sodou. Důkladně promíchejte a přelijte do nádoby s rozprašovačem. Poté už můžete nastříkat na nábytek, skříňky, okna i kuchyňskou linku a vyčistit jakoukoliv plochu.

Prací prostředek

Pokud vám došel prášek na praní, můžete si jej doma zkusit vyrobit. Do 3 litrů teplé vody přidejte zhruba 100 gramů krystalické sody a 100 gramů nastrouhaného mýdla. Promíchejte a nechte alespoň 12 hodin odstát. Poté můžete dávkovat sklenicí od hořčice. Jedna sklenice je potřeba na jednu várku prádla. Dávkujte přímo do bubnu pračky.

Chystáte se na vánoční úklid? A máte také nějaké tipy, které práci opravdu zjednoduší a ulehčí?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook