Geloren - kloubní výživa pro psy

Děti a cukr – čemu by se měly vyhnout?

1.8.2017
Foto: zara.stfi.re

Chcete své děti odměnit, potěšit a překvapit? Zapomeňte na sladkosti, které jim zbytečně způsobují zdravotní problémy. Inspirujte se potravinami, které vašim dětem dodají energii, zlepší náladu a zároveň podpoří jejich zdraví. Nepouštějte do jejich ani do svého jídelníčku zbytečné množství cukru.

S cukrem šetřete

O cukru se často tvrdí, že je bílým jedem. I když je toto tvrzení možná přehnané, něco na něm přece jen je. Velké množství cukru způsobuje nejen dětem, ale i dospělým mnohé problémy. Mezi nimi například rychlý úbytek energie, velké výkyvy nálad, problémy se zuby, bolesti žaludku, pálení žáhy a v extrémních případech pak až cukrovku.

Co s chutí na sladké

Určitě už jste zažili ten pocit, kdy máte obrovskou chuť na něco sladkého. To stejné mohou zažít i děti. V případě, kdy vás dítě prosí o čokoládu, zmrzlinu nebo sladký dort se neděste, že svým milovaným potomkům musíte všechno s cukrem odepřít. Dbejte na to, aby vaše děti měly vyváženou stravu a pestrý jídelníček. Tím chuť na sladké eliminujete na minimum. Kousek čokolády, v létě zmrzlina nebo kousek narozeninového dortu jednou za čas ale rozhodně neuškodí.

Každodenní strava

V každém případě se však vyhněte tomu, že dětem budete dávat čokoládu denně, například na svačinu. Ideální sladkou svačinou je čerstvé nebo sušené ovoce. Dětem můžete dopřát také kvalitní ovocný jogurt nebo kousek domácího dezertu s medem, agáve sirupem nebo stévií.

Jaká je doporučená denní dávka cukru

Denně by nemělo dítě do 10 let sníst víc než 24 g cukru. To je zhruba šest malých kávových lžiček cukru. Málokdo si uvědomuje, že velké množství cukru obsahují například kupované limonády a džusy, sladké pečivo, ranní cereálie, lupínky a špatně zvolené müssli. Je dobré hlídat si také složení jogurtů, kdy mnohé z nich obsahují opravdu zbytečně velké množství cukru a také tuku.

Co do jídelníčku patří

Slazené nápoje nahraďte neslazeným ovocným nebo bylinkovým čajem, můžete do něj dát lžičku medu nebo děti naučit pít čistou vodu. Vhodné jsou také oříšky, kterých by děti měly denně sníst zhruba půl hrsti. Pokud chcete svým dětem dopřát čokoládu, volte čokoládu s vyšším podílem kakaa. Smažené hranolky a krokety nahraďte obyčejnými bramborami, které můžete posypat čerstvou pažitkou. Majonézu a různé dipy nahraďte bílým jogurtem a smažený kuřecí řízek nahraďte přírodním plátkem.

Změna jídelníčku a správné stravování za zdraví dětí rozhodně stojí. Jděte svým dětem příkladem a ani vy sami nezapomínejte na pestrou a vyváženou stravu. A pokud občas k vaření a pečení potřebujete cukr, volte raději třtinový.

Jak vypadá jídelníček vašeho dítěte?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook