Geloren - kloubní výživa pro psy

Cyklistická sezona je tady. Jak se na ni připravit?

23.5.2015
Foto: 123rf.com

Přemýšlíte, jak s přicházejícím létem zhubnout do plavek, vymýšlíte rodinné plány na víkend nebo se zkrátka chcete hýbat a udělat něco pro své zdraví? Vyrazte na kolo! Cyklistika je vhodná úplně pro každého, protože si ji vždy můžete uzpůsobit podle sebe. V České republice patří k nejoblíbenějším sportovním aktivitám. A není se co divit. Pojďte se s námi podívat na to, co byste měla vědět, než zahájíte cyklistickou sezonu.

Jestli jezdíte na kole jedině do sámošky pro rohlíky a jinak vám rezaví ve sklepě, nemusíte ho dlouze vybírat. Pokud ale plánujete delší trasy, rozhodně se vyplatí do výběru kola investovat čas i peníze. Určitě zajděte do specializovaného obchodu, kde vám zkušení prodavači poradí a vyberou vám kolo přesně na míru. Občas je to docela věda, na špatném kole se vám nejen špatně pojede, ale také si můžete zdraví spíše ničit než posilovat.

Dámské, pánské, horské, městské…

Myslela jste si, že mezi pánským a dámským kolem je rozdíl jen ve „štangli“? Ve skutečnosti je tento rozdíl tím posledním. Dámská kola jsou lépe uzpůsobená ženskému tělu, jsou více odpružená než ta pánská a mají širší, a tím pádem pohodlnější sedadlo.

Na trhu seženete několik různých druhů kol, každé se hodí pro jiný terén a jiný způsob jízdy. Městské kolo je vhodné, pokud ho za hezkého počasí používáte místo městské hromadné dopravy. Silniční kola poznáte na první pohled podle závodních řídítek, hodí se na rychlou jízdu po silnici. Crossová kola se hodí do náročného terénu a na dlouhé vyjížďky. Nejširší využití mají klasická horská kola, která se hodí do města i do přírody, snesou delší trasy a jsou jako stvořená pro rekreační cyklistiku. Nemůžete od nich čekat výkony jako na Tour de France, ale svému účelu slouží výtečně.

Na velikosti záleží                                         

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Správný druh kola ještě neznamená výhru. Kolo musí mít i optimální velikost. Znáte poučku, že noha na pedálu musí být napnutá? Tak na ni zapomeňte. Správně vysoké kolo poznáte tak, že noha položená na pedálu v jeho nejnižší pozici je mírně pokrčená. Optimální musí být i délka kola, z jízdy na příliš dlouhém kole by vás bolela záda. Tím to ale nekončí, uzpůsobit si můžete i šířku řidítek nebo jejich přiblížení či oddálení od sedadla. Sedlo jde vyměnit za pohodlnější nebo si můžete koupit vypolstrovaný potah, aby se vám na něm lépe sedělo.

Jestli máte starší kolo, rozhodně si ho po zimě nechte zkontrolovat v servisu. Tam vám utáhnou brzdy, srovnají kola a řidítka, vyčistí řetěz nebo zkontrolují řazení. Jinak by vás na prvním výletu mohla nepěkně překvapit nějaká nehoda.

Než vyrazíte na výlet

Správné oblečení na kolo není jen otázkou sportovní módy, ale mělo by být i praktické. Základem je vhodná sportovní podprsenka, která musí dobře sedět a při předklonu vám z ní nesmí nic vypadávat. Mít oblečení přesně určené pro cyklistiku většinou není potřeba, pokud neplánujete celodenní náročný výlet. Stačí vám pohodlné tričko, které bude dobře odvádět pot, případně sportovní mikina. Speciální cyklistické kalhoty mívají často vyztužené hýžďové partie, díky kterým se budete v sedle cítit pohodlněji. Rozhodně nejsou vhodné široké tepláky, mohly by se vám zamotat do řetězu. Sáhněte proto po kratší variantě nebo střihu na tělo. Požadavky na cyklistickou obuv nejsou tak velké jako při běhání, nohy totiž nenesou celou váhu vašeho těla. Volte sportovní prodyšné botasky, které dobře sedí na pedálech.

Jakmile máte správné kolo a pohodlné oblečení, můžete začít vybírat trasu. Cyklostezky najdete v každém koutě republiky, ale pěkný výlet můžete zažít i na málo frekventované silnici či polní cestě. Nezapomeňte na pití, strávíte totiž spoustu hodin na sluníčku a v takovém případě je dodržování pitného režimu velmi důležité. Pokud si nechcete brát batoh, můžete si pořídit speciální taštičku, která se dá připnout na rám kola. Vyrábí se v různých velikostech, velmi oblíbená je varianta, kterou bychom mohli nazvat klíče-mobil-peněženka. Vejdou se vám do ní všechny nezbytnosti včetně malé svačiny, zároveň vám však nebude překážet a bránit v pohybu.

Nezbývá, než vám popřát krásné počasí a pohodovou vyjížďku.

Jak často jezdíte na kole? Považujete se za náruživé cyklisty?

Iveta Karousová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook