Geloren - kloubní výživa pro psy

Co se může stát, když po letech vysadíte hormonální antikoncepci

22.8.2016
Foto: 123rf.com

Hormonální antikoncepce patří k nejoblíbenějším druhům ochrany před otěhotněním. Přemýšlela jste však někdy, co tato „zázračná“ pilulka dělá s vaším tělem? Podívejte se na to, co se stane, když ji najednou přestanete užívat.

Věděla jste, že…

Existuje velké množství prostředků, které vás ochrání před nechtěným těhotenstvím. Mezi nimi například používání kondomu, nitroděložní tělísko, přerušovaná soulož a jiné. Hormonální antikoncepce však bývá často doporučována lékaři, gynekology, ale mnozí z nich si neuvědomují, že tak do těla denně dodáváte dávku chemie. Ne každý organismus se tomu dokáže přizpůsobit. Mnohé ženy poté řeší problémy se schopností otěhotnět, s váhou, s akné a dokonce i se změnou nálad. Sama se rozhodněte, jestli je taková antikoncepce vhodná právě pro vás. Vyzkoušejte i jiné alternativy a uvidíte, co vám bude nejlépe vyhovovat. Rozhodně se však nenechte lékařem ani partnerem nutit do něčeho, co nechcete a co by pro vás nebylo dobré.

Tloustnutí

Mnohé studie potvrzují, že antikoncepce zadržuje v těle vodu, a tak se můžete cítit nafouklé a zadržování vody se projeví na vaší váze. Na začátku užívání antikoncepce můžete vlivem hormonů výrazně přibrat. Někdy se ale stane, že kila půjdou nahoru i po vysazení antikoncepce. Po určité době by se ale všechno mělo srovnat.

Nepravidelná menstruace

Tím, že berete pilulky proti otěhotnění, potlačujete přirozenou ovulaci. Po jejich vysazení může tělu nějakou dobu trvat, než se všechno srovná. Klidně i několik měsíců. Abyste svou menstruaci podpořily, je nutné doplnit hlavně vitamíny A, E a vitamíny skupiny B.

Nemožnost otěhotnění

Hormonální antikoncepce a její dlouhodobé užívání může ovlivnit také vaši schopnost otěhotnět. Některým ženám se stalo, že i přes pravidelný pohlavní styk otěhotněly až za rok nebo za dva po vysazení antikoncepce. Je vhodné doplnit také hořčík, zinek a kyselinu listovou. Otěhotnění můžete pomoci také bylinkami a tím, že svému tělu dodáte vše, co potřebuje.

Změny nálad

Po vysazení antikoncepce na sobě můžete pozorovat i častější změny nálad. Všechny změny, které se týkají hormonů, jsou náročné na psychiku. Můžete se cítit podrážděné, nešťastné a také pociťovat beznaděj. Řešením je najít si něco, co vám vždy zvedne náladu. Věnujte se svým oblíbeným činnostem, dopřejte si dovolenou nebo začněte pravidelně sportovat.

Akné

Velkou výhodou antikoncepce je to, že potlačuje pupínky. Při jejím užívání se můžete zbavit pupínků jak na obličeji, tak na rukou, v dekoltu i na zádech. Po vysazení pilulek se akné může vrátit a mnohdy bohužel v ještě větší míře. Akné můžete zmírnit pomocí přírodních pleťových masek, dostatečným odpočinkem a doplněním vhodných vitamínů a minerálů.

Užíváte hormonální antikoncepci? Jakou s ní máte zkušenost?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook