Geloren - kloubní výživa pro psy

Co o vašem zdraví prozradí nehty

20.2.2016
Nehty

Už jste někdy slyšeli o tom, že nehty jsou jedním z prvních míst na těle, kam se promítne zdravotní stav vašeho organismu? Tento způsob diagnózy používá již tisíce let například čínská medicína. Mnozí čínští lékaři a léčitelé vám i v dnešní době nejdříve prohlédnou nehty. Vy si je můžete nyní zkontrolovat s námi.

Změny na nehtech

Mezi první změny, které symbolizují počáteční nemoc, patří změna zabarvení a struktury nehtu. Na nehtu se vám mohou objevit hrbolky, bílé flíčky i roztřepené konce. Nehty dokážou odhalit také začínající nemoci jater, srdce, ale i plic. Zkušení léčitelé z nich pak mohou vyčíst dokonce i rakovinu.

Bílé skvrny

Tyto skvrny se objevují poměrně často. Mnohdy se jedná o nedostatek vitamínů. Mimo jiné můžou bílé skvrny značit i hromadění kyseliny močové, jaterní onemocnění nebo hepatitidu.

Vypouklé nehty

Nehty, které jsou vypouklé jako hodinové sklíčko, mohou značit problémy s dýchacím ústrojím. Konkrétně pak onemocnění plic, ale i otravu – například arzénem, mědí nebo fosforem. Vypouklé nehty mívají velmi často i narkomani, kteří berou heroin.

Prohloubené nehty

Naopak prohloubené nehty můžou značit problémy s lupenkou nebo také nákazu syfilidou.

Viditelné podélné rýhy

Pokud jsou na nehtech opravdu viditelné podélné rýhy, mohou znamenat onemocnění žil, revma, ale také můžou poukazovat na déle trvající zánět v těle. Drážky na palci jsou pak časté u kuřáků.

Viditelné příčné rýhy

Na první pohled patrné příčné rýhy v mnohých případech poukazují na problémy se zažíváním. Dále mohou vypovídat o horečkách. Mimo jiné nám podávají zprávu o nedostačující výživě bez vitaminů a minerálů nebo o špatné dietě.

Ďolíčky v nehtech

Pokud se vám změnila struktura nehtů tak, že jsou v nich viditelné ďolíčky a prohlubně, může se jednat o přemíru stresu a dlouhodobou únavu.

Bledé až šedé nehty

Šedé skvrny a bledé nehty značí nedostatek železa, možnou chudokrevnost nebo také podvýživu. Mnohdy se takto projevuje i plicní infekce.

Zažloutlé nehty

Žluté nehty jsou typické pro kuřáky, ale zároveň mohou ukazovat na plísňovou infekci, slabá játra nebo diabetes.

Namodralé nehty

Modře zbarvené nehty značí nedostatek kyslíku v organismu, mimo jiné ale také signalizují cukrovku.

Další poznatky

 • Lámavé nehty

  Foto: pinterest.com

  Pokud se vám nehty velmi často lámou, může to mít na svědomí horší stav kostí a nedostatek vápníku, ale také nemoc štítné žlázy.

 • „Majitelé“ malých a krátkých nehtů jsou náchylnější k srdečním poruchám.
 • Tmavé a černé pruhy na nehtech, které nejsou způsobeny úrazem, mohou značit i závažnější onemocnění.

I přesto se ale nemusíte obávat. Ne každá skvrna nebo změna barvy vašich nehtů hned znamená nemoc nebo dokonce vážnou újmu na zdraví. Nehty vám spíše dávají signál, že vaše tělo nebo organismus chtějí něco říct. Nepodceňujte tedy prevenci, a pokud máte jakékoliv pochybnosti, navštivte lékaře.

Všimli jste si někdy změny barvy nebo struktury svých nehtů?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

3 komentáře

 1. karol33

  25.7.2016 at 22:04

  ahojky mužu se zeptat kde prosím kupujete ruzny veci na dělání nehtáku doma :(? děkuji moc 🙂

 2. gabi

  25.8.2016 at 22:35

  ahoj, kupovali jste prosím někdo tuhle sadu http://www.galerienehtu.cz/12-sada-na-gelove-nehty-s-uv-lampou.html? jste s ní spokojeni? diky

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook