Geloren - kloubní výživa pro psy

Co jste nevěděli o snech

26.9.2017
Foto: 123rf.com

Sny jsou záhadou, kterou nelze zcela probádat. Přesto se s nimi setkáváme dnes a denně. Věděli jste například, kolik snů se vám zdá za noc, zda jsou sny barevné nebo černobílé a jak vypadá snový orgasmus? Nechte se překvapit zajímavými fakty, které jste o snech možná nevěděli.

Pamatování si snů

Většina z nás si své sny chce zapamatovat. Přitom se říká, že podstatnou část svých snů zapomenete už pět minut po probuzení, do dalších pěti minut pak zapomenete i zbytek. Je tedy dobré si hned po probuzení zapsat, co se vám zdálo. Pokud nemáte po ruce tužku ani papír, ještě neotvírejte oči a jen si sen nahlas přeříkejte. Až poté otevřete oči a vstaňte, popřípadě si sen dodatečně zapište.

Kdo všechno má sny

Každá lidská bytost by měla mít sny. Dokonce i slepí lidé sní, to však platí pouze u lidí, kteří oslepli až po narození. Největší množství snů mají děti, ty ovšem často trpí na noční můry, mnohem víc než dospělí. Omezené množství snů mají psychicky nemocní a narušení lidé. Sny se zdají také zvířatům, toho si můžete všimnout například na svém psovi, který ze spaní vrčí, hýbe nohama nebo třeba vrtí ocasem.

O čem se nám zdá

Sny vypovídají o tom, co zažíváme v reálném životě. Velkou roli hraje podvědomí, které se nás snaží skrz symboly a náznaky navést na správnou cestu. Všechny věci spolu souvisí a mnohdy tak můžete díky snům vyřešit problémy v reálném životě. Je také zajímavé, že všechny tváře, které ve snu vidíte, patří lidem, které jste potkali nebo viděli. Mozek totiž nedokáže vytvořit naprosto cizí tvář, kterou nikdy neviděl.

Emoce ve snu

Velmi často zažívanou emocí ve snu je úzkost. Ať je to jakkoliv divné, negativní pocity a emoce jsou ve snu častější. Většina snů se týká toho, co jste zažili v posledních zhruba 48 hodinách.

Kolik snů se nám zdá

Průměrně se každému v noci zdá okolo pěti snů. Jeden sen trvá přibližně jednu až dvě hodiny. Velké množství vynálezů nebo stěžejních myšlenek, které posunuly lidstvo a vývoj kupředu, vzniklo právě ve snech. Například Nikola Tesla říkal, že všechny své vynálezy a nápady viděl nejdříve ve snech. To stejné platí například o Grahamu Bellovi. Jasnovidecké sny zažije okolo 20 % lidí.

Erotické sny

Mezi časté sny patří také ty s erotickou tématikou. Ve snu můžete zažít dokonce i orgasmus. Téměř u nikoho však tento orgasmus nebývá viditelný a ve snu jej zažíváte na emocionální úrovni. Tyto sny značí touhu z reálného života a můžou signalizovat také nedostatek uspokojení a sexu ve stávajícím partnerství.

Další zajímavosti

  • Za rok se nám zdá okolo 1500 snů. Některé z těchto snů se můžou dokonce i opakovat nebo na sebe navazovat.
  • Sny se nám zdají v REM fázi spánku. Pokud nás někdo nebo něco v této fázi opakovaně a dlouhodobě probouzí, může to vést až ke vzniku psychické poruchy.
  • Nejdelší a nejbarevnější sny má člověk zhruba hodinu až dvě před probuzením, tedy velmi časně ráno.
  • Noční můry se zdají nejčastěji dětem, velmi často však také lidem, kteří jsou závislí na alkoholu a na drogách.
  • Je vědecky potvrzeno, že zhruba každý desátý člověk má pouze černobílé sny.

Víte o snech další zajímavé informace?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook