Geloren - kloubní výživa pro psy

Co jíst při menstruaci

21.12.2017
Foto: 123rf.com

Menstruace může být někdy nepříjemná, a to hlavně kvůli křečím, migrénám a také bolestem podbřišku. Než sáhnete po prášcích proti bolesti, vyzkoušejte běžné potraviny, které máte doma. Všechny tyto příznaky s nimi můžete utlumit rychleji a účinněji než pomocí léků.

Sója

Zařaďte do svého jídelníčku sóju. V obchodě jsou k dostání sójové nudličky, sójové kostky a také sójový granulát. Z této potraviny připravíte téměř všechno to, co se dá připravit z masa. Sója obsahuje velké množství minerálů, vitamínů a také proteinu. Obsahuje také množství železa a vitamínu B. Ten je důležitý pro zmírnění nepříjemných projevů menstruace. Dostatek vitamínu B pomáhá také k dobrému psychickému stavu. Vliv má i na kůži a správnou činnost celého organismu. Sóju si dopřejte klidně dvakrát týdně.

Ovoce

Asi vás nepřekvapí, že ovoce je také skvělým pomocníkem, jak bojovat s bolestmi a nepříjemnými náladami při menstruaci. Ovoce obsahuje látky, které pomáhají lépe prokrvovat dělohu a eliminují děložní stahy. Díky tomu vás menstruace nebude tak bolet a nebudete muset ležet doma s bolestí podbřišku. Ideálním ovocem jsou jablka, švestky a také borůvky. Skvěle fungují i banány nebo například jahody. Ovoce by mělo být zralé, ale dejte si pozor, ať není nahnilé. Vyhněte se také zeleným a nezralým plodům, které jsou hůře stravitelné.

Ořechy

Menstruace může způsobovat také trávicí problémy. Ženy se mnohdy cítí nafouklé, trápí je nadýmání anebo zácpa. Proti těmto problémům pomůže dostatečná dávka hořčíku. Ty doplňte pomocí ořechů. Nejvhodnější jsou lískové nebo vlašské ořechy. Trávení vám napraví také hrst mandlí nebo tučnějších kešu ořechů. Dopřát si můžete také sušené ovoce. Nejvhodnější jsou brusinky, které mají pozitivní vliv i na močové ústrojí. Od napětí vám uleví datle a fíky.

Semínka

Jednou z nejzdravějších potravin, které si můžete přidávat téměř do každého jídla, jsou semínka. Mají uklidňující a regenerační účinky. Jsou antiseptické a denně si můžete dopřát až dvě lžíce (ideálně mletých) semínek. Vybírejte si ty, které vám chutnají, nebo které se hodí do pokrmu. Vyzkoušet můžete lněná, konopná nebo také dýňová semínka. Koupíte je ve zdravé výživě, ale často jsou dostupná i ve větších supermarketech.

Čaje

Na bolestivou menstruaci pomáhá také čaj. Zvolte bylinkový, který si dochutíte medem a citronem. Vhodný je heřmánkový čaj, který může pomoci i proti silnému krvácení a nepravidelné menstruaci. Zalijte horkou vodou zhruba lžíci sušeného heřmánku a nechte 10 minut louhovat. Stejně tak můžete vyzkoušet kopřivový čaj, který obsahuje velké množství vitamínu K. Kopřiva působí protizánětlivě, má hojivé účinky a dokáže správně nastartovat metabolismus.

Další tipy

 • Doplňte potraviny bohaté na vápník. Ideální je listová zelenina a také brokolice.
 • Vyhýbejte se pečivu a všemu, v čem je pšenice a bílá mouka.
 • Doplňte také omega-3 mastné kyseliny. Dopřejte si alespoň dvakrát týdně ryby.
 • Omezte kouření, alkohol a také kávu.
 • Dodržujte pitný režim a denně vypijte alespoň 2 litry vody.
 • Nezapomínejte na důležitý vitamín E, který je v luštěninách.

Jaké jídlo nebo pití pomáhá při bolestivé menstruaci vám?

Michaela Michalíková

1 komentář

 1. Cherry

  22.12.2017 at 21:55

  Panadol?

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook