Geloren - kloubní výživa pro psy

Chcete být zdraví? Choďte naboso!

2.5.2016
Foto: pinterest.com

Nedovedete si představit, že odložíte boty a rozběhnete se ven naboso? Projděte se po písku nebo po trávě bosí a uvidíte, jak je to příjemné. Podívejte se s námi na další výhody bosé chůze a také na otázku, zda je tato metoda vhodná pro všechny. Možná se necháte motivovat a alespoň na chvíli svou obuv odložíte…

Pro koho je bosá chůze vhodná

Odborníci se shodují, že bosá chůze i běh jsou vhodné hlavně pro lidi, kteří mají zdravá chodidla a pohybový aparát. Bosá chůze je vhodná při kratších procházkách nebo krátké trase běhání. Nic však nebrání tomu, abyste chodili bosí doma, na dovolené, na pláži nebo třeba na své zahradě.

Na co si dát pozor

V první řadě je důležité dát si pozor, kam šlapete. Boty primárně slouží k ochraně nohy, až následně jako módní prvek, proto je potřeba chránit své nohy před zraněními, odřeninami, ale také před zapíchnutím různých předmětů. V chladném počasí nás bota chrání před zimou a mrazem. Na začátku bosé chůze čekejte možné odřeniny, puchýře nebo mírně bolestivý došlap. Toto odezní již po prvních týdnech bosé chůze, kdy vaše kůže zesílí a chodidla si zvyknou na nové podněty.

Výhody bosé chůze

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

V dnešní době považuje velké množství lidí chození naboso za součást svého zdravého, ale také svobodného životního stylu. Velkou výhodou chůze naboso je zlepšení psychického i fyzického zdraví. Chůzí naboso jsou stimulovány akupresurní body, které zlepšují funkci tělesných orgánů. Lidé, kteří chodí často bosí, mají také zlepšenou pohyblivost a celkovou funkci chodidel.

Bosé sporty

Pokud vás nebaví chůze naboso, můžete vyzkoušet bosé sporty. Mezi ty nejoblíbenější patří bojové sporty, jóga, ale také beach vojebal nebo například břišní tanec.

Zajímavý kompromis

Mimo jiné existuje i něco jako „bosá obuv“. Tyto boty s názvem FiveFingers přesně kopírují tvar nohy a jsou z jemné, ale nepropustné látky. Díky tomu máte pocit, že chodíte bosky, ale eliminujete možnost odřenin, nepříjemný chlad a také špinavost nohou.

Jak tedy začít?

Začněte v letních měsících, kdy je venku tepleji, aby vaše nohy netrpěly chladem. Zároveň si vyberte méně náročný terén, například zmíněnou zahradu, lesní cestu za domem nebo hřiště s trávníkem. Bosou chůzi trénujte každý den, tím si vaše chodidla zvyknou na nerovný povrch a posléze i náročnější terén. Poté můžete k chůzi přidat i běh naboso. Velkou výhodou běhu je posílení lymfatického systému.

Mezi další důvody, proč vyjít naboso, patří i tyto:

  • Říká se, že největším nepřítelem lidské nohy je bota a že nic jako citlivá bota neexistuje.
  • Bosá noha je přirozenější a bez bot úspěšně eliminujete nepříjemné pocení nohou.
  • Chození naboso vám zvedne náladu. Chůze po trávě nebo po jemném písku na pláži vám rozhodně vykouzlí úsměv na rtech.
  • Posílíte nejen svá chodidla, ale příjemně podpoříte správné držení těla a zdravou klenbu nohy.

Jak jste na tom s chozením naboso vy? Chodíte někdy bez bot?

Michaela Michalíková

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook