Geloren - kloubní výživa pro psy

Český lev ve znamení životopisných filmů – který snímek byste si neměli nechat ujít?

6.3.2017
Foto: Bioscop

Letošní 24. ročník cen České filmové a televizní akademie bezkonkurenčně ovládlo Ševčíkovo životopisné drama Masaryk. Úspěch slavily také další dva historické snímky – Já, Olga Hepnarová a Anthropoid. Podívejte se s námi na přehled nejzajímavějších filmů, které nám představil Český lev 2016.

Masaryk

Snímek zachycující dramatický život syna prvního československého prezidenta dokázal proměnit hned 12 z celkových 14 nominací, čímž porazil dosud kralujícího držitele 11 Českých lvů, Hořící keř.  Oceněn byl v kategorii za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon v hlavní i vedlejší roli, ale například také za nejlepší scénář, kameru, hudbu nebo kostýmy.

Příběh Jana Masaryka, velvyslance a pozdějšího československého ministra zahraničí, nás vrací do doby krátce před druhou světovou válkou.  Masarykova diplomatická kariéra je na vrcholu a ve Velké Británii usilovně pracuje na získání spojenců pro Československo z řad světových mocností.

Zatímco ho okolí považuje za skvělého řečníka a zábavného společníka, Jan Masaryk má i svou temnější stránku. Prostřednictvím alkoholu, drog a zhýralém způsobu života se snaží uprchnout před svými problémy a rovněž má sklony k sebetrýznění. Když už je toho na Masaryka příliš, přeruší veškeré kontakty se svými přáteli a kolegy z politické sféry a před veřejností se na několik měsíců skryje v Americe…

Na pozadí významných historických událostí můžeme sledovat napínavý životní příběh okouzlujícího, ale nevyrovnaného, sebedestruktivního muže a jeho marného boje o budoucnost vlastní země.

(zdroj informací o filmu: Bioscop)

Já, Olga Hepnarová

Foto: Bantonfilm

Foto: Bantonfilm

Druhým nejúspěšnějším filmem sobotního večera se stal biografický snímek Já, Olga Hepnarová, který si odnesl cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní a vedlejší roli a za nejlepší filmový plakát.

Film zachycuje osud mladé ženy Olgy Hepnarové, která v roce 1973 v centru Prahy přejela nákladním autem 8 lidí. Svoje vražedné běsnění považovala za pomstu společnosti, jež jí prý po celý její život jen ubližovala. V roce 1975 byla Hepnarová za svůj zločin popravena a stala se tak poslední ženou, která byla na území Československa odsouzena k trestu smrti.

Existenciální drama o Olze Hepnarové nabízí pohled na traumatický život i výsledný zločin hlavní hrdinky bez zaujatosti a snaží se poukázat na události, které mohly její jednání zapříčinit.

(zdroj informací o filmu: Bontonfilm)

Anthropoid

Nestatutární cenu filmových fanoušků si odnesl snímek Seana Ellise Anthropoid. Stejně jako obě výše uvedená díla i tento film vychází ze skutečného příběhu. Konkrétně se zabývá atentátem na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha, jemuž se na základě jeho brutální a krvavé vlády přezdívalo „pražský řezník“. Jeho vražedné počínání donutilo spojenecké síly v Londýně k naplánování přísně tajné misi s kódovým označením Operace Anthropoid, jež se měla zapsat do dějin.

Foto: Falcon

Foto: Falcon

Snímek sleduje osudy dvou vojáků českého zahraničního odboje, Josefa Gabčíka (Cillian Murphy) a Jana Kubiše (Jamie Dornan), kteří provedou v prosinci 1941 výsadek do své nacisty okupované vlasti. Vybaveni jen omezeným množstvím informací a minimální výstrojí musejí přijít na způsob, jak spáchat atentát na Heydricha, v němž spousta lidí vidí Hitlerova nástupce.

(zdroj informací o filmu: Falcon)

Další snímek, jenž si z pražského Rudolfina odnesl ocenění, a to za nejlepší televizní film nebo minisérii, byl dvoudílný Zločin v Polné popisující průběh hilsneriády. I tento držitel Českého lva je důkazem, že roku 2016 podle České filmové a televizní akademie jednoznačně vévodily historické a životopisné filmy. Jisté zklamání po udílení cen museli pociťovat tvůrci i fanoušci filmů Učitelka, Anděl Páně 2 nebo Nikdy nejsme sami, jež sice získaly hned několik nominací na Českého lva, ale ani jednu sošku se jim na slavnostním předávání vyhrát nepodařilo.

Viděli jste některý z oceněných snímků? Který z oceněných filmů na vás udělal největší dojem?

Eva Korytářová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook