Geloren - kloubní výživa pro psy

Čeho se lidé bojí aneb jaké existují fobie?

28.9.2017
Foto: 123rf.com

Strach má z něčeho každý, ovšem fobie je něco víc. Jedná se o panickou hrůzu, strach, který vás ochromí a nedovolí jednat. Mezi takové fobie patří třeba strach z pavouků, z výšek a podobné. Tentokrát se ale podívejte na opravdu neobvyklé fobie, nad kterými může rozum zůstat stát.

1) Deipnofobie

Tato fobie opravdu dokáže zkomplikovat život. Jedná se totiž o velký strach z konverzace a debaty. Nejde o obyčejnou nervozitu a stres, jedná se o opravdový úzkostný strach, který je velmi nepříjemný a nejde jen tak překonat.

2) Pentherafobie

Pro někoho možná úsměvnou fobií je strach z tchýně. Tento strach nemá logický základ a vaše tchýně může být jakkoliv hodná. Pokud trpíte touto poruchou, tchýni se nejraději zcela vyhýbáte a opravdu s ní nechcete přijít do styku.

3) Mageirokofobie

Mageirokofobie je strachem z vaření. Tato fobie má základ ve strachu, že uvaříte něco špatného a ostatním to nebude chutnat. Následně fobie přechází až v paniku, že selžete. Proto raději nevaříte vůbec.

4) Eisoptrofobie

Další fobie souvisí s utkvělou představou, že se zrcadlem dostanete do jiného světa. Strach ze zrcadel vám může přímo pekelně zkomplikovat život, protože na zrcadla každý den narazíte téměř na každém kroku.

5) Cathisofobie

Strach ze sezení je až téměř nepředstavitelný. Ale tato fobie opravdu existuje a lidé, kteří jí trpí, pociťují opravdu nepříjemné pocity a nepopsatelnou úzkost, pokud někde musí delší dobu sedět. Začnou se potit, mají pocit na omdlení a zažívají opravdu hrozné chvíle.

6) Demonofobie

Mezi další existující fobie patří strach z démonů. Úzkostný strach v demonofobicích vyvolává cokoliv nadpřirozeného, bojí se všech možných duchů, démonů a nadpřirozených bytostí. Lidé, kteří trpí touto fobií, často spí s rozsvíceným světlem a nejsou schopni jít ani ve dne do sklepa, natožpak kamkoliv v noci.

7) Paraskavedekatriafobie

Nepříjemnou fobií je také strach z pátku třináctého. Nejde jen o paranoidní představy, ale úzkostné stavy, které dotyční mohou zažít až několikrát v roce. V tento den pak nejsou schopni vůbec nic dělat a čekají, jaké neštěstí se stane tentokrát.

8) Tokofobie

Strach z porodu je běžný a zažívá jej v životě hodně žen. Fobie, která však tento strach posiluje, je mnohonásobně silnější a jedná se až o paniku, která ženě mnohdy brání otěhotnět. Pokud je dítě už na cestě, může mít nastávající maminka různé zdravotní problémy, které způsobuje právě strach a stres pramenící z fobie.

9) Xanthofobie

Zajímavou fobii je xanthofobie. Ta se projevuje panickým a velmi silným strachem ze žluté barvy. Lidé, kteří touto fobií trpí, se snaží ve svém životě omezit setkání se žlutou barvu na naprosté a nevyhnutelné minimum.

Máte také z něčeho strach nebo dokonce fobii? Napadají vás další neuvěřitelné fobie?

Michaela Michalíková

 

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook