Geloren - kloubní výživa pro psy

Časté chyby, které děláme při hubnutí

24.4.2015
Foto: 123rf.com

Plavková sezóna je pomalu, ale jistě před námi. Z tohoto důvodu se často vrháme do hubnutí již s příchodem jara. Ručička váhy se však mnohdy nehne o tolik, kolik bychom si přáli. I když se tolik snažíme, jíme jen ovoce a zeleninu, po páté hodině nejíme a když ano, tak pouze netučné potraviny, loňské džíny stejně stále nedopneme… Pravděpodobně bude chyba v některých „dietářských“ zvyklostech. Přinášíme vám proto seznam častých chyb, kterých se při hubnutí dopouštíme.

Přebytečná konzumace light produktů

Máte v ledničce většinu produktů v light verzi? Při dietě jsou tyto potraviny jenom lehkým pomocníkem a neměli byste se na ně příliš spoléhat. „Lidé si mnohdy nakoupí light jogurt a místo jednoho jich sní více, protože si myslí, že po light potravinách se nedá přibrat. A kalorie se tak začnou pomalu hromadit. Light potraviny jsou také často plné různých chemických dochucovadel a náhražek a nejsou proto pro tělo ideální. To samé mléko. Odstředěné mléko má na rozdíl od polotučného mléka pouze o jedno procento méně tuku. Polotučné mléko navíc obsahuje více vitamínů vázaných na tuk,“ říká PharmDr. Tomáš Arndt z Prozdravi.cz.

Nevhodné ovoce a zelenina

V ovoci a zelenině je spousta vitamínů a živin, které potřebujeme. Pokud jsme ale na dietě, tak bychom si měli dát pozor především na ovoce, ve kterém se vyskytuje mnoho cukru. Ovoce není dobré úplně vynechávat, ale dopřejte si ho dopoledne. Odpoledne konzumujte už spíše bílkoviny a zeleninu, která je ideální při dietě a může se konzumovat v neomezeném množství. Ale ne všechna. Častou chybou mnoha „dietářů“ je sladký zelený hrášek a kukuřice, ty pokud chcete opravdu zhubnout, ze svého dietního jídelníčku vyškrtněte. S mírou jezte také karotku a červenou řepu. Zeleninu si dejte syrovou nebo vařte ve vodě či v páře.

Stop pečivu

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com                             

„Úplné vynechání pečiva při dietě mi přinese vytouženou postavu“, toto tvrzení platí pouze z části. Nevhodné a pro tělo zbytečné je pouze pečivo z bílé mouky. Ideální je žitné či celozrnné pečivo s vysokým obsahem vlákniny, která dodá našemu tělu nezbytnou energii potřebnou pro správné fungování. Doma si můžete udělat např. chleba ze zdravých otrub. Díky receptu, který je velmi rychlý a chutný. Stačí smíchat, jogurt popř. tvaroh s pšeničnými a ovesnými otrubami, vajíčkem, trochou prášku do pečiva a libovolně dochutit (kmín, paprika, česnek…) a dát na půl hodiny péct do trouby.

Hladovění po páté hodině

Oblíbeným mottem mnoha diet je: nejíst po páté hodině. To je vhodné v případě, že chodíte spát v osm hodin večer, což většina lidí nechodí. „Ideální je nejíst 2-3 hodiny před spaním. Chodit spát hladový je pro tělo větší zátěž než výhoda. Důležitější je především dodržovat stálé intervaly mezi jídlem. Tělo si tak zvykne a přestanete mít návaly vlčího hladu,“ říká PharmDr. Tomáš.

Rychlá konzumace jídla                                  

Snědly jste rychle oběd a stále máte hlad, tak si ještě přidáte, přeci nepůjdete od oběda hladové. Chyba. Pokuste se při stravování zvolnit. Mozku většinou trvá okolo 20 minut, než vám vyšle signál, že již nemáte hlad. Naučte se jíst více pomalu a zjistíte, že vám stačí menší porce. Před jídlem si také dopřejte skleničku vody, která přidá pocitu sytosti.

Děláte nějakou z těchto chyb i vy?

Alice      

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook