Geloren - kloubní výživa pro psy

Bydlete jako v půvabné Provance

7.1.2017
Foto: http://www.silent-time.cz/

Když se řekne Provence, většina z nás se trochu zasní… Před očima se nám začnou vybavovat typické provensálské obrázky: měkké světlo (malíři tolik milované!), něžné fialové levandule, romantický starý nábytek, doma spousty milých maličkostí, voňavý vzduch… Ti z nás, kterým Provence skutečně učarovala, si na ni rádi zahrají i „ve svém“. Provence. Pojďme se jí teď maličko inspirovat.

Čeho si všimneme nejdřív? Možná to budou barvy. V provensálském interiéru převažuje smetanová až vanilková barva, doplňuje ji zelená a odstíny levandulové: od něžné lila až po temně fialovou. Druhá věc, která je pro tento kraj specifická, je ono zvláštní, svobodomyslné a elegantní spojování starého s moderním: Křesla z 19. století doplňuje třeba hypermoderní pohovka. Zkuste to také!

Nekupujte sedací či nábytkovou sestavu, a místo toho s citem použijte prostě ten nábytek, který máte. Že je každý kousek jiný, ve stylu „co půda dala“, a je to poškozené? Co se dá opravit, to se opraví, no a ostatní je zkrátka „životem ohlazené“. Pro pocit domova je to možná lepší než ta nejvyšší dokonalost. Pokud má nábytek zašlý a odřený nátěr, můžete to skvěle obrátit ve svůj prospěch. Vždyť je to pravá patina! Je cennější než ta, která se dnes uměle vytváří. Hrdě si takový patinovaný kousek vystavte na místě, kde bude dobře vidět ‒ a vida, patina tu krásně vynikne jako módní doplněk.

Trochu si na to posviťte

http://www.silent-time.cz/

Foto: http://www.silent-time.cz/

Jaká jsou typická provensálská svítidla? Křišťálové lustry, jednoduché lampy, petrolejky, nebo ještě něco jiného? Vlastně můžete svítit čímkoli, jen je třeba uplatnit estetické cítění a pamatovat na jednu zásadu: Svítidla v Provenci jsou vždy elegantní a vůbec nemusí odpovídat stylu místnosti. Oprostíte-li se od zažitých stereotypů, zjistíte například, že klasický křišťálový lustr v kombinaci se stěnami z holých cihel působí velkolepě.

Nechte promlouvat doplňky

Tolik doplňků pro vytvoření útulného bydlení jako tady se nepoužívá snad nikde jinde na světě. Typické jsou poličky a spousty textilií, jako jsou

závěsy, čalouny, koberečky, dečky, přehozy přes pohovku, křeslo nebo lavici, polštáře a polštářky, rozevláté záclony, které sahají až na podlahu… Textilem bývají přikryté i židle v jídelně. Atmosféru doplňují ručně vyšívané utěrky a nádherně zdobené talíře s jednoduchým dekorem.

A svícny! Svícny nejsou jen na svátek, jsou na každý den. Najdete je nejen na poličkách, ale i na jídelním stole. Použít můžete jak skleněné, tak porcelánové.

Zdroj: http://www.silent-time.cz/

Foto: http://www.silent-time.cz/

 

Francouzské domácnosti dominují také živé řezané květiny, a to v každém ročním období. Krásně vypadají čerstvé bílé tulipány. Nebývají kdovíjak aranžované, i tady jde o svobodu, volnost, okamžitý nápad. Můžete je jen volně vložit do vázy nebo třeba našikmo položit do pěkné skleněné či porcelánové mísy. Tradiční květinou je už zmiňovaná levandule, ať už sušená nebo čerstvá. Je oblíbená zejména pro svou jedinečnou vůni.

Dalším originálním doplňkem jsou skříňky a truhličky, prostě „krabičky“. Z papíru, ze dřeva, z porcelánu, z kamene, zdobné i prosté. Jsou jednak na ozdobu a jednak do nich uložíte všechny drobnosti: knoflíky, paragony, fotografie, cukrátka, psací potřeby, prostě cokoli. Hlavní je, abyste krabičku používali – pak bude francouzská.

Další nepřehlédnutelnou součástí výzdoby jsou obrazy a fotografie nejrůznějších tvarů a stylů, a mezi nimi sem tam zrcadlo, které do místnosti vnese další vydatnou porci typického zlatožlutého světla.

Příjemná blízkost přírody

http://www.silent-time.cz/

Foto: http://www.silent-time.cz/

Nezapomeňte ani na to, že Provence má hodně blízko k přírodě, použijte tedy přírodní materiály. Časté jsou proutěné koše a košíčky, i rám zrcadla může být spleten z tohoto materiálu. Na podlaze najdeme oblíbené dřevo či dlažbu. Ta je někdy „cihelná“ ‒ člověka překvapí, jak může být tato hedvábně hladká dlažba příjemná pro bosé chodidlo.

Především v koupelně, ale také na verandě, na chodbě, v hale a klidně i jinde můžete zkusit ještě další příjemný materiál, totiž dřevo. V Provenci se s ním setkáte často, hojně zastoupené jsou bíle natřené široké latě, instalované na zeď či jako vzdušná dělicí přepážka.

Ano, na tyto věci byste měla vsadit, jestliže se rozhodnete do svého bydlení vnést trochu Provence. Co je ale nejdůležitější, všechny tyto úpravy dělejte pro sebe a pro své milé. Tak, jak je to vždy cílem v Provenci. Pak se i váš domov stane francouzsky příjemným a útulným.

Eva Musilová

DOPORUČUJEME

2 komentáře

  1. Magdaléna Pavlů

    26.3.2015 at 10:54

    Krásný článek, krásně napsáno…miluju tento styl…krásná vonná Provance..děkuji za milé počtení..zdraví Magdaléna

  2. Lidija

    2.7.2016 at 16:00

    nejkrásnější bydlení je v provánckém stylu.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook