Geloren - kloubní výživa pro psy

Boj proti nachlazení – pět superpotravin pro vaši imunitu!

29.10.2016
Foto: pinterest.com

Je pro vás každý podzim začátkem utrpení, které často provází nedostatek energie, a zaručeně  vás skolí každá chřipka a viróza, která kolem vás projde? Na potravinové doplňky z lékárny rychle zapomeňte. Dnes vám představíme pět superpotravin pro vaše zdraví!

Každá cesta do práce je tak trochu dobrodružná – všichni kolem posmrkávají, kašlou a kýchají a vy nikdy nevíte, kdy si z cesty veřejnou dopravou odnesete nějakého bacila. A pokud z veřejné dopravy vyjdete bez újmy, zaručeně vás nakazí kolega z práce, manžel či děti.

Proč jsme na podzim náchylnější k nemocem?

Svoji daň si vybírá změna přírodního rytmu, který jako moderní společnost nedokážeme respektovat. Místo odpočinku a sbírání sil na zimu se stresujeme doma i v práci. Spolu s nedostatkem kvalitního spánku a nedostatečným oblékáním nahráváme bacilům do karet.

Věděla jste, že stres vaši imunitu prokazatelně oslabuje?

Není proto divu, že i když se ládujete od září potravinovými doplňky z lékárny, stres vaši snahu stejně hezky obejde. Nemluvě o tom, že můžeme pouze spekulovat, zda potravinové doplňky nedisponují jen placebo efektem.

Jak přirozeně zvýšit obranyschopnost vašeho organismu a ještě mu dodat něco navíc?

Už prastaré civilizace zaznamenaly výskyt určitých plodů přírody, které měly naprosto mimořádné účinky na lidský organismus. I přesto, že stále žijeme především v konzumní společnosti plné prefabrikátů, opět pomalu objevujeme moudrost našich předků.

Z těchto plodů jsme se rozhodli udělat výběr naší top pětice, kterou byste určitě měla znát. A nějaká chřipka vás už jen tak nedostane!

Chia semínka

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Chia semínka jsou v poslední době velmi oblíbená. Můžete si je nasypat do jogurtu, do kaše nebo z nich udělat takzvaný chia pudink. Jaký mají tato semínka vliv na náš organismus?

V první řadě obsahují velké množství Omega-3 mastných kyselin, které prospívají nejen vaší imunitě, ale také vašemu srdci a cévám. Také obsahují velké množství vápníku, který je prospěšný pro vaše kosti a zabraňuje jejich řídnutí. Z vitaminů zde nalezneme například vitaminy A, E nebo C, které představují velmi účinné antioxidanty. A jako bonus vám pomohou s hubnutím!

Jedna či dvě lžičky denně a dějí se hotové zázraky!

Goji

Také jinak Kustovnice čínská, je malý plod červené barvy, který je spojován převážně s tradiční čínskou medicínou. Proč byste mu měla věnovat pozornost?

V  první řadě velmi příznivě ovlivňuje váš imunitní systém. Mezi jeho další výhody bezesporu patří čištění jater a ledvin. Také jeho konzumací můžete zlepšit svůj zrak! Pozornost tomuto plodu by měly dát i ty z vás, které trpí na bolesti kloubů a vysokou hladinou cukru v krvi, kterou plody goji přirozeně snižují.

Věděla jste, že šťáva z tohoto ovoce má sílu jako 900 jablek?

Acai

Plod acai je u nás ještě relativně neznámý. Jak tento plod, který se velmi podobá naší borůvce, funguje?

Při jeho konzumaci výrazně podpoříte funkci své imunity. Také do sebe vpravíte jeden z nejsilnějších antioxidantů na světě. Tento drobný plod v sobě totiž skrývá nejen velké množství Omega-3, Omega-6 a Omega-9 mastných kyselin, ale také velké množství vitaminů skupiny B, vitamin A, C a E.

Mimo jiné se jedná o skvělý způsob prevence rakoviny a zabraňuje tvorbě krevních sraženin.

Schizandra

Foto: pinterest.com

Foto: pinterest.com

Také jinak Klanopraška čínská je dalším pokladem tradiční čínské medicíny. Co tento malý plod dokáže?

Krom posílení vaší imunity vás také příjemně nabudí k aktivitě a zažene únavu. Plod Schizandry se tak poměrně často dostává do srovnání s ženšenem a guaranou. Také obsahuje velmi koncentrované antioxidanty, které jsou silnější, než vitaminy C a E. Velmi prospívá čištění jater a lze s ní bojovat proti chronickému únavovému syndromu. Aby toho nebylo málo, pomáhá při léčbě tuberkolózy a je velkým přínosem při prevenci nádorů. Také je vhodné ji užívat po prodělání infarktu či mozkové mrtvice, jelikož příznivě působí i na srdce a mozek.

Zkrátka hotový poklad do každé domácnosti.

Mochyně peruánská

Znáte ji převážně z dezertů. Jedná se o žlutý plod s obalem ve tvaru malého lampionku. Proč byste si měla tento zázrak dopřávat častěji?

Stejně jako v předchozích případech velmi dobře působí na váš imunitní systém. Také pomáhá v boji proti křečovým žilám, jelikož posiluje stěny vlásečnic. Mimo jiné je vhodná pro diabetiky, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Díky její konzumaci si také můžete zlepšit zrak a zbavíte se i přebytečného zavodnění v těle.

Příroda nás zkrátka vybavila řešením na téměř všechny zdravotní problémy. V případě přírodních prostředků je nutné brát v potaz, že nástup jejich blahodárných účinků může pár dní trvat, na druhou stranu vám poskytnou prevenci a řešení obtíží, které vám moderní medicína nabídnout sotva dokáže.

A co vy? Věříte na přírodní medicínu?

Kateřina Umová

DOPORUČUJEME

2 komentáře

 1. Zdena P.

  9.11.2016 at 18:27

  Na přírodní medicínu věřím. Snažím se strvovat dle možností zdravě a pestře. Ale není to jednoduché a ani levné. Tyto potraviny vypadají velice pekně. kustovnici si někdy dávám místo sladkostí u televize ale ostatní neznám. O chia jsem slyšela ale o ostatních ne. Jsou běžně k sehnání nebo jen v specialzovaných obchodech ? A neměli byste doporučení na něco na vysoký cholesterol?

  • Kateřina

   10.11.2016 at 23:33

   Dobrý den Zdeno, začít se zdravou výživou je vždy trochu boj, ale rozhodně to nevzdávejte! Hlavní je začít velmi zvolna a po nějakém čase se výsledky dostaví. Co se týče dostupnosti jednotlivých plodin – některé jsou k dostání v běžných obchodech a malých lokálních prodejnách, často za velmi příznivou cenu. Pokud však chcete větší výběr, pak doporučujeme zavítat do specializovaných prodejen/e-obchodů se zdravou výživou. A k vysokému cholesterolu – mnoho těchto super potravin bojuje i proti tomuto neduhu, například Goji, nebo Schizandra. Výhodou je i jejich komplexnost co se týče účinků na váš organismus a jeho konkrétní problémy. Doufám, že Vám má odpověď pomohla!

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook