Geloren - kloubní výživa pro psy

9 ověřených rad, jak otěhotnět

24.3.2016
Foto: 123rf.com

Máte pocit, že vám tikají biologické hodiny? Díváte se všude kolem a zjišťujete, že už jste možná jediná, která nemá dítě, a toužíte po něm? Nebo jste se s partnerem rozhodli, že je ten správný čas, a těšíte se na společného potomka? Pokud jste alespoň jednou odpověděla ano, přečtěte si naše ověřené tipy, jak snadněji otěhotnět.

Někdy si příroda postaví hlavu a prostě a jednouše to nejde. Co potom? Podívejte se s námi na zajímavé rady, které vám mohou k vytouženému miminku pomoci.

1) Snažte se žít zdravě

Vaše zdraví je opravdu velmi důležité. Zkuste tedy pomalu, ale jistě začít žít zdravě. Pokud možno vynechejte uzeniny, polotovary, smažené výrobky, cukrovinky a také alkohol a cigarety. Můžete zkusit vyřadit i pečivo z bílé mouky.

 2) Udržujte si vhodnou váhu

Pokud chcete otěhotnět, je důležité, abyste nebyla ani příliš obézní, ani podvyživená. Ideální váhu si vypočítáte pomocí BMI indexu, ale zaměřte se také na poměr svalů a tuků v těle. Obézním ženám mohou hrozit těhotenské komplikace, cukrovka i vysoký krevní tlak. Nízká hmotnost pak může být příčinou špatné funkce vaječníků. Doktor Letterie z reprodukčního centra v Seattlu dodává: „Někdy je opravdu potřeba, aby žena přibrala a začala znovu ovulovat a poté mohla otěhotnět.“

Pokud si s výpočtem své ideální váhy nevíte rady, přečtěte si náš starší článek: http://kralovstvizen.cz/znate-svou-idealni-hmotnost/.

3) Doplňte vitamíny a začněte správně jíst

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Vaše strava by měla být pestrá a vyvážená. Nezapomínejte na zdravé potraviny a vitamíny. Mezi ty nejvhodnější patří například tempeh, což je fermentovaný sojový sýr. Vhodný je i zelený ječmen a rybí tuk. I přes zpočátku nepříjemnou chuť budete překvapené jeho účinky.

4) Zatočte se stresem

Špatné psychické rozpoložení může stát opravdu velmi často za tím, že se vám nedaří otěhotnět. Můžete se, i když podvědomě, bát o ztrátu své svobody a bezdětného života. Také můžete cítit určitou nejistotu ve vztahu nebo vám vytoužené těhotenství mohou zkomplikovat prožitá traumata. Pokud máte tento problém, nestyďte se s ním obrátit na odborníky. Se stresem pak můžete zatočit i samy, například pomocí meditace. Rozhodně také nebude na škodu, když trošku zvolníte své životní tempo.

5) Nezapomínejte na orgasmus

I ta „práce“ na miminku by měla být příjemná. Rozhodně se nenuťte do milovaní jen proto, že máte právě plodné dny. Dopřávejte si s partnerem romantiku, ale i vášeň. Pro otěhotnění je orgasmus velmi důležitý. Díky stahům dělohy a pochvy jsou totiž spermie nasávány až k vajíčku.

6) Pomozte si bylinkami

Vyzkoušejte kouzlo bylinek. Neopomínejte přírodní lékárnu, které vévodí kontryhel. Ten se k těmto účelům používá nejčastěji, protože má velmi pozitivní vliv na celý hormonální cyklus každé ženy. Kontryhel posiluje ženské orgány, především dělohu. Působí proti potratu a zvyšuje pravděpodobnost početí. Mezi další často využívané bylinky patří meduňka, která pomáhá při nepravidelné menstruaci. Šalvěj se používá při léčbě neplodnosti a heřmánek napomáhá regeneraci po porodu.

7) Neodmítejte alternativní metody

Dalším způsobem, jak harmonizovat své tělo a naladit jej na těhotenství, je homeopatie. Díky ní můžete pročistit organismus, obnovit rovnováhu těla, a vytvořit tak ideální prostor k početí. Podobně pak funguje také ajurvéda a akupunktura. Obě tyto alternativní metody pomáhají zvyšovat prokrvení vaječníků a dělohy, čímž zároveň snižují napětí a stres.

8) Vypusťte kofein

Foto: 123rf.com

Foto: 123rf.com

Už několik studií prokázalo, že denní konzumace kofeinu snižuje plodnost, a to hlavně u žen. Ovšem pouhý šálek kávy vás neohrozí. Kritická hranice kofeinu je až nad 300 mg kofeinu denně. Jeden šálek kávy obsahuje zhruba 100 mg kofeinu a jeden šálek zeleného čaje zhruba 50 mg kofeinu.

9) Zaměřte se na svůj cyklus

Víte všechno o svém hormonálním cyklu? Víte, jak poznáte, kdy máte své plodný dny? V lékárně si můžete zakoupit speciální sadu, která vám ovulaci určí, ale také si své plodné dny můžete vypočítat.

A jak funguje počítání plodných dnů

První den vaší menstruace je počítaný jako den číslo jedna vaší periody. Ženy s pravidelnou menstruací pak ovulují po 14 dnech tak, aby následně dvacátý osmý den cyklu vajíčko spolu s periodou odešlo. Samozřejmě ale můžete ovulovat již den sedmý, tedy na konci menstruace. Navíc ženy, které mají menstruaci po dvaceti osmi dnech, jsou spíš výjimkou, takže svůj cyklus musíte opravdu sledovat a znát jeho specifika.

Další zajímavé rady

  • Říká se, že ideální polohou pro otěhotnění je ta misionářská.
  • Je doporučeno konzumovat některé doplňky stravy obsahující mateří kašičku.
  • Během styku má mít žena podložená bedra polštářkem.
  • Po pohlavním styku by žena měla zůstat ležet, popřípadě mít zvednuté nohy až 30 minut, aby napomohla tomu, že spermie doputují, kam mají.
  • Pozitivní vliv na spermie má údajně užívání selenu, zinku, vitamínu C, vitamínu B12, zázvoru, celeru a česneku.

Co se nedoporučuje

    • Nedoporučuje se dopřávat si horké koupele nebo vystavovat se přehřátí v letních měsících. U mužů vysoká teplota působí zpomalení spermií a u žen může zapříčiňovat poruchy ovulace.
    • Není vhodné věnovat se příliš namáhavému cvičení.

A nezapomínejte, že někdy to opravdu příroda zařídí sama. Možná zrovna ve chvíli, kdy už to nebudete čekat a nebudete ani připravené. Ale třeba to pak bude ještě hezčí… Tak se snažte co nejméně stresovat, dopřejte si to, na co máte chuť, a hlavně buďte v pohodě. Ať máte i pohodové a klidné miminko.

Snažíte se o miminko, nebo tomu necháváte volný průběh? A co pomohlo vám, abyste otěhotněly?

Michaela Michalíková

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook