Geloren - kloubní výživa pro psy

5 tipů, jak do dětí dostat zeleninu

24.9.2017
Foto: 123rf.com

Děti a zelenina. Nikdy nekončící boj o tom, že tu brokolici, květák nebo hrášek či rajčata opravdu jíst nebudou, na což jim odpovídáte klasickým: „Budeš tady sedět, dokud to nesníš!“. Také doma svádíte nelítostné boje, abyste do vašich dětí dostaly alespoň nějakou zeleninu? My vám dnes dáme pět tipů na to, jak jim jídelníček o zeleninu obohatit bez křiku a slziček.

Běžte příkladem

Děti se velmi snadno učí to, co vidí u rodičů. Pokud si tedy i vy budete k obědu nebo večeři přikládat zeleninu nebo si uděláte zeleninový salát, budou mít vaše děti motivaci k tomu ji také vyzkoušet. Příště, až si budete zeleninu dávat na talíř, zkuste ji dát i na jejich. Možná, že si toho ani nevšimnou.

Odšťavňovač

Velkým pomocníkem při silném vzdoru vašich dětí se stane odšťavňovač. Vitaminy nejen z ovoce, ale i zeleniny do dětí můžete dostat i v tekuté formě. Skvěle chutná například odšťavněná mrkev nebo okurka, kterou můžete doplnit jablkem a hruškou nebo i kapkou citronu. Děti milují džusy, kousek zeleniny v něm často ani nepoznají. Kromě mrkve a okurky vyzkoušejte třeba i celer, špenát, brokolici nebo řepu.

 Zábavné jídlo

Stejně jako džusy děti milují i zábavu. A i tu je možné si s jídlem užít. Zábavné svačinky ve formě různých obličejů nebo zvířátek je možné vyrobit z klasického chleba, který lehce vykrojíte a doplníte o vhodné kousky zeleniny. Kolečka mrkve mohou být očička, nakrájené okurky zase vlásky, paprika jako pusinka, a sami určitě přijdete na další kreativní způsoby, jak dětem jídlo zpříjemnit. Pokud si děti zafixují, že je zelenina zábavná, nebudou se jí tolik bránit.

 Pěstování zeleniny

Jestliže k tomu máte alespoň trochu možnosti, zkuste si s dětmi vypěstovat zeleninu vlastní. Děti na ní budou mít svůj vlastní podíl a určitě budou zvědavé, jak vlastnoručně vypěstovaná zelenina chutná. Kupte jim jejich květináček, konvičku i rukavice a uvidíte, jak se do zeleniny zamilují.

 Nechte je vybrat

Kupujete domů stále stejné druhy zeleniny? I proto možná dětem nechutná! Druhů zeleniny existuje velké množství, nezůstávejte pouze u rajčat, okurků a papriky. Vyzkoušet můžete i další, velmi zdravé druhy zeleniny, které ve vašem jídelníčku doposud neměly místo. Zkuste například kedluben, ředkvičky, řapíkatý celer, různé saláty jako je polníček nebo ledový salát, skvělý je i květák, patizon, lilek, cuketa, batáty, zelené fazolky nebo žlutá rajčátka. Vašim dětem může chutnat úplně něco jiného než vám, přihoďte příště do nákupního košíku zeleninu, kterou tak často nekupujete!

Jaké triky na konzumaci zeleniny u vašich dětí zabraly u vás doma?

Tereza Obořilová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook