Geloren - kloubní výživa pro psy

5 lží, které byste mu měla odpustit

15.11.2017
Foto: 123rf.com

Dá se lež odpustit? Každá určitě ne, ale pokud máme hodnotný vztah, za pokus to určitě stojí. Můžeme se tedy se lží vypořádat? Lež není pravděpodobně nikdy nevinná, ale existuje lež pro dobrou věc a taková se prostě musí odpustit, jelikož jsme jen lidé a lidé chybují. A o to víc, pokud je ve hře náš vztah.

Spoustu drobných lží jste již určitě sama slyšela. Přinášíme vám seznam těch, které jsou vyřčeny většinou s dobrými úmysly a které by se zkrátka odpouštět měly. Jednoduše proto, že se může stát, že takovou lež někdy použijeme samy. A nikdy skutečně nevíme, kolik pravdy si taková lež v sobě může nést.

1) Lež při získávání náklonnosti

Povím ti pohádku, protože nevím, čím bych jinak na tebe mohl zapůsobit.

Najdou se muži, kteří si o sobě nemyslí velké věci, proto si je vymýšlí, když jim jde o něco důležitého, například o pozornost a obdiv pěkné ženy. Postupem času, kdy se svou vyvolenou již mají citové pouto, objasňují své lži a prosí o pochopení a odpuštění.

Pokud zrovna nenarazíte na notorického lháře, dá se pár lží při seznamování odpustit, obzvláště pokud by muž lhal kvůli vám. Po čase vám to bude spíše lichotit a zasmějete se tomu. Váš „lhář“ díky vaší přítomnosti získá jiný pohled na svět a především na sebe, a pokud se s vámi bude cítit sám sebou, žádnou lež již patrně nepoužije.

2) Lež pro záchranu

Nelíbal jsem ji, ona políbila mě. Už se to nikdy nestane.

Myslíte si, že když už se váš přítel nebo manžel dopustí takového úpadku a podlehne flirtu, žádná lež už to nezachrání? Pokud však odkryjete pravdu a on se ještě brání, stále tedy bojuje, nejspíše o vás nechce kvůli své chvilkové slabosti přijít. Měly bychom přijmout lež a utěšovat se jí? A jsme si jisté, že to skutečně není pravda?

Podle psychologů se v dlouhodobém vztahu dá odpustit jedna neopakující se nevěra, tak proč by se nedal odpustit úlet a lež, která s ním většinou přichází? Lež při pochybení s sebou nese také vidinu odpuštění, jelikož byla použita nejen pro zahnání pocitu viny, ale také pro záchranu něčeho důležitého. A pokud to důležité je váš vztah, je lepší jednu takovou lež odpustit.

3) Lež z lásky

Rozhodně jsi nepřibrala, nemáš velký zadek, nemáš žádné vrásky, jsi dokonalá.

O takové lhaní si v podstatě říkáme samy. Pokud víme, že se naše tělo prostě změnilo a jen se u vlastního muže chceme přesvědčit, že se mu stále líbíme, nemá váš partner skoro možnost se lži vyhnout. A uznejme, v tomto případě se musí lež odpustit každopádně, jelikož v jeho očích se třeba při pohledu na nás skutečně zrcadlí dokonalá žena. Podobně jako každá máma vidí ve svém dítěti ukázku toho nejlepšího, zamilovaný muž nebude hanit svou ženu.

A jestliže je toho nějaký schopen a řekne nám skutečně holou, krutou pravdu, je to pravděpodobně necita nebo perfekcionista. Některé lži nemusí být zase tak špatné, co myslíte?

4) Lež pro blaho dalších dnů

Asi jsem zapomněl, spletl jsem to, jsem do tebe patrně ještě stále zamilovaný.

Uvedená lež je jedna z těch milejších, je totiž vyslovená pro naše blaho. Nejspíš i z vlastní zkušenosti víte, že muži jsou tvorové dosti zapomnětliví a často nás poslouchají jen na půl ucha. Nedivme se. Prostě jsou, jak je známo, z jiné planety. Přejete si, aby nám také rozuměli a poslouchali nás? To už bychom po nich chtěli moc. Proto, pokud váš miláček občas na něco zapomene, a ještě k tomu přidá nějakou malou lež, odpusťte mu, vlastně za to nemůže. Výsledek bude příjemnější, než by byl po nepěkné hádce či výčitkách.

5) Lež naděje

Příští rok už na tu dovolenou určitě pojedeme.

Podobných lží nebo planých slibů si za život určitě vyslechnete spoustu, ale taková lež je prostě součástí každého vztahu. Ona by se dala parafrázovat spíše jako nadějná lež. Když nám muž něco slibuje, sám doufá, že až tak moc nelže. Je zřejmě fajn se na něco těšit, i když tušíme, že se toho možná nedočkáme nebo ne hned. Jednoduše, když nám to opět nevyjde a uslyšíme další „tak třeba za rok,“ je lepší zapomenout a příliš nedoufat, neplánovat. Tedy odpusťte jemu i sobě podobnou lež a pokud možno si jí nevšímejte nebo ji řešte předem – neodkladnou koupí slibovaného.

Jaké drobné lži jste ochotná svému partnerovi odpustit? A co už je přes čáru?

Daniela Fruhwirtová Hradská

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook