Geloren - kloubní výživa pro psy

10 tipů, jak se zbavit akné

16.7.2017
Foto: 123rf.com

Akné je běžné onemocnění kůže, které není nijak nebezpečné, dokáže ale způsobit nepříjemné pocity a dokonce snižovat sebevědomí. Není také podmínkou, že se objevuje pouze u náctiletých. Také vás zanícená tvář trápí a rádi byste se akné zbavili jednou provždy? Pak si přečtěte našich 10 rad, ve kterých se dozvíte, jak s nepříjemnými projevy kůže bojovat.

Dermatolog

Máte pleť hodně zarudlou s mnoha pupínky a zanícenými místy? Pak určitě navštivte dermatologa, který vám dá cenné rady ohledně vaší stravy i hygieny, ve kterých možná chybujete. Od místa na obličeji, kde se vám akné tvoří, lze i odvodit původ akné.

Bezlaktózová dieta

Jedním ze známých spouštěčů problémů s pletí je laktóza. Ta je obsažena převážně v kravském mléce. Pokud vás trápí akné, zkuste vyřadit mléko a veškeré mléčné produkty, abyste dokázali dobře pročistit své tělo. Pokud se bez mléka neobejdete, můžete použít některou z veganských verzí mlék – rýžové, pohankové, kokosové, makové, mandlové atd.

Lepek

I když nemáte intoleranci, po dobu jednoho měsíce zkuste vyřadit z jídelníčku i lepek, který také přispívá k zánětům v těle a zatěžuje střeva.

Zdravé tuky

Neobsahuje vaše strava dostatek zdravých tuků? Pak se ochuzujete o jejich skvělé vlastnosti, jako je vliv na hezkou pleť, zdravé nehty i vlasy. Vyměňte veškeré trans a PUFA tuky za omega 3 a 6 mastné kyseliny. Najít je můžete například v dýňových, lněných, chia nebo konopných semínkách.

Doplňte zinek

Je obecně známo, že zinek pomáhá s problematickou a mastnou pletí. Přidejte proto do svého jídelníčku potraviny bohaté na zinek, jako jsou hlavně semínka, používejte také kvalitní kosmetiku, která zinek obsahuje.

Tea tree

Tea tree olej je antiseptický a antibakteriální, pomáhá tedy se zanícenými místy s akné. Používat jej můžete v kupované kosmetice nebo si doma vyrobit speciální směs olejů. Na dlaň si naneste 3 kapky tea tree oleje, 1 lžičku medu, 3 kapky levandulového oleje a 2 velké lžíce kokosového oleje. Tuto směs naneste na pleť 2 hodiny před spaním a nechte působit. Těsně před spaním obličej omyjte.

Hormony

Častým spouštěčem akné jsou hormonální změny. Hladina hormonů kolísá při menstruačním cyklu, při úbytku hmotnosti, ve stresovém období, během těhotenství, po porodu nebo vlivem únavy. Ať už je váš důvod jakýkoliv, vždy raději kontaktujte gynekologa pro hormonální rozbor.

Levná kosmetika

Na akné vždy používejte speciální kosmetiku, kterou vám doporučí dermatolog. Mladé slečny se rády nechají ovlivnit reklamou, ta bohužel téměř vždy cílí na nekvalitní levnou kosmetiku, kterou si pleť ještě více podráždíte.

Čisté ruce

Během dne si mnozí z nás, aniž by si to uvědomovali, sahají na obličej, na který si přenášejí bakterie z pracovního prostředí, mobilního telefonu nebo počítače. Dávejte si proto pozor na to, abyste se své problematické pleti příliš nedotýkali, do kabelky nebo pracovní aktovky si můžete pořídit i speciální antibakteriální gely.

Zdravá strava

Při problémech s pletí si hlídejte zdravé stravování. Alkohol, smažené pokrmy, tuky, mnoho cukru i soli obecně pleti ani celému organismu neprospívají, proto se jim vyhněte. Nezapomínejte ani na zdravý pohyb a dostatek spánku.

Jaké přípravky nebo triky vám pomohly s bojem proti akné?

Tereza Obořilová

DOPORUČUJEME

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook